Lidé

20. listopadu 2023

Kam se dívá motocyklista během jízdy? Odpověď nabídne výzkum z ÚSI

„Každý motorkářův pohled může být poslední – hlavně pokud je příliš krátký nebo vede špatným směrem,“ vysvětluje motorkářka a doktorandka Denisa Vaňková z Ústavu soudního inženýrství VUT. Auta a motorky patří k jejím celoživotním koníčkům. Letos proto rozjela výzkum, kde bude pomocí eye-trackingových brýlí a kamer zaznamenávat, kam se řidiči při jízdě na motocyklu dívají. Výsledky by měly pomoci zlepšit analytiku dopravních nehod.

V mezinárodním srovnání 19 evropských zemí si čeští motocyklisté nevedou dobře – v počtu usmrcených motorkářů na milion obyvatel obsadili v roce 2021 dokonce 7. nejhorší příčku. Motorkářů přitom vyráží na české silnice každým rokem stále víc – jen za poslední dva roky přibylo 48 tisíc nově registrovaných motocyklů, celkový počet registrovaných motorek v Česku pak dosahuje k milionu a čtvrt.

Přesnější analytiku dopravních nehod motorkářů má nabídnout čtyřletý výzkum, kterému se v rámci své doktorandské práce bude věnovat absolventka Ústavu soudního inženýrství Denisa Vaňková. Studium na ÚSI ji zaujalo z osobních důvodů, auta i motorky jsou jejím celoživotním koníčkem, sama na motocyklu jezdí od svých 15 let.

„Výzkum bude monitorovat směřování pohledu motocyklisty k ostatním účastníkům dopravy, dopravnímu značení a všemu, co může řidič během cesty vnímat. A to včetně rozptylujících faktorů. Část výzkumu bude zaznamenávat také směřování pohledu a bezpečnost při průjezdu zatáčkou,“ vysvětluje studentka. Zaměřit se chce i na vnímání překážek, fixování zraku na vozovku či sledování dopravy ve zpětných zrcátkách.

Data bude Vaňková sbírat s pomocí několika jezdců – do výzkumu chce zařadit začátečníky, zkušené motocyklisty i profesionální okruhové jezdce. Všichni budou vybaveni eye-trackingovými brýlemi, které snímají čočku oka a její pohyby. Projížděný terén a dopravní situace pak bude natáčet GoPro kamera umístěná na helmě jezdce a 360stupňová kamera na jeho řídítkách.

Data získaná z brýlí a kamery pak bude studentka porovnávat v programu Tobii Pro Lab. „Zpětně tak budeme schopni vyhodnotit každou milisekundu a dozvíme se, kam přesně se řidič podíval a z jakého důvodu.“

Kontrolovat chce i navazování očního kontaktu mezi řidiči. Právě nedání přednosti v jízdě z důvodu přehlédnutí motocyklu totiž patří k častým příčinám dopravních nehod.

„Sama ze zkušenosti vím, že je užitečné navázat pohled s řidičem automobilu, který mi má dát v křižovatce přednost. Ověřím si tak, že o mně ví a plánuje přednost dodržet,“ dodává studentka s upozorněním, že takový výzkum u řidičů motocyklů – na rozdíl od těch automobilových – zatím stále nebyl podrobně proveden.

(mar)

Témata

Související články:
Historický odkaz ovlivňuje hodnotu kulturních památek. Vliv má například i vzdálenost od zastávky
Absolvent ÚSI vymyslel, jak zlevnit figuríny pro crash testy
Naše spokojenost nás může přiblížit k závažným problémům rychleji, než si myslíme, říká Vladimír Adamec z ÚSI
Téměř neprolomitelný elektronický zámek PeaLock ochrání sportovní výbavu. Jde o světovou novinku
Jak ovlivňuje stáří pneumatik bezpečnost silničního provozu? Odpověď nabídne výzkum z ÚSI