Lidé

9. dubna 2016

Kandidát na Krále Majálesu Daniel Skřek bojuje za relaxační zóny

Daniel Skřek alias Dan Vinci IV. letos zastupuje VUT v soutěži o krále brněnských studentů | Autor: archiv Daniela Skřeka

Od tohoto pátku mohou zájemci hlasovat pro budoucího Krále Majálesu. O jejich přízeň bude bojovat za Vysoké učení technické Daniel Skřek, který bere svou nominaci velmi vážně. Kromě zábavy chce do soutěže vnést nápady na zlepšení života studentů. Rád by na fakultách v budoucnu viděl relaxační zóny či mikrovlnné trouby pro studenty.

Upřímný, veselý a zapálený. Tak působí kandidát na Krále Majálesu Daniel Skřek z Fakulty stavební VUT. Miluje sporty – od fotbalu, volejbalu a stolního tenisu až po turistiku či cyklistiku. Kvůli zdravotním problémům byl sice nucen se jich dočasně vzdát, ale pomalu se k nim začíná vracet. Kromě sportu Daniel Skřek, který soutěží pod přezdívkou Dan Vinci IV., miluje i stavebnictví a rád se angažuje ve veřejném životě. Je například aktivním členem studentské organizace FAST team, která spoluorganizuje různé přednášky a akce pro studenty stavební fakulty. Na VUT se mu nejvíc líbí jednotnost. I proto je sloganem jeho kampaně „V jednotě je síla“. Podle něj totiž technici drží vždy při sobě.

Budete na Majálesu zastupovat VUT. Proč by Vás měli lidé volit?
Pokud budu zvolený, rád bych prosadil hned několik věcí, které jsem shrnul ve svém programu. Ten vznikal několik měsíců, kdy jsme si dělali průzkumy a mluvili s lidmi z VUT. Ptali jsme se studentů, co by nejvíc potřebovali, co jim chybí. Téměř všichni postrádají na fakultách relaxační zóny, kde by si mohli odpočinout, popovídat a počkat na další výuku. Řadě lidí také nevyhovuje menza. Jídla jsou u nás moc drahá, někteří drží striktní diety, máme tu vegetariány i vegany. Proto bych rád prosadil mikrovlnné trouby na fakultách, aby si lidé mohli nosit a ohřát vlastní jídlo. Podporuji i akce, kde se studenti mohou pobavit. Byl bych proto rád, kdybychom měli společné velkoplošné projekce a přenosy z různých sportovních utkání. Obecně jsem se tedy zaměřil na čtyři hlavní oblasti studentského života – studium, sport, jídlo a odpočinek.

Největší oporou je v soutěži Danielovi přítelkyně, která sama bojovala o nominaci na Miss Majáles | Autor: archiv Daniela Skřeka

Všechny jmenované nápady jsou zaměřeny na studenty a zaměstnance VUT. Čím hodláte oslovit studenty z jiných univerzit?
Jelikož reprezentuji VUT a studuji zde, myslel jsem primárně na změny na našich fakultách. Jako král bych ale rád hájil zájmy veškerého studentstva v Brně. V rámci kandidatury jsou všichni nominovaní zapojení do projektu Studentské Brno, kam jsem se hlásil s projektem elektrických zásuvek v parcích. Král Ramon I. pracuje od minulého roku na projektu WiFi v parcích a předseda SKAS VUT Tomáš Mejzlík zase na projektu mobilní nabíjecí stanice. Naše projekty podporují myšlenku tzv. smart cities. Studenti, ale i absolventi, by měli možnost pracovat na čerstvém vzduchu a zároveň měli veškeré potřebné zázemí.

Jak Vás napadlo přihlásit se do volby Krále Majálesu?
Několik měsíců zpátky přítelkyně slavila narozeniny, popíjeli jsme víno a nápad přišel sám od sebe. Řekli jsme si, že je to dobrá možnost něco změnit. Přihlásili jsme se oba, přítelkyně nakonec při volbě kandidátky na Miss Majáles skončila druhá. Aktivně se ale podílí na naší kampani a s kandidátkou za VUT Marianou Tesařovou si velmi rozumí.

Připravujete se nějak speciálně na finále?
Mám řadu povinností souvisejících s kampaní. Musím chodit na různé akce, dodržovat stanovená pravidla. Momentálně rozjíždíme kampaň na fakultách, protože potřebuji získat hlasy v internetovém bodování. Obecně se snažím být na vše perfektně připravený a nic nepodcenit. Na samotné finále se ale nijak speciálně nepřipravuji.

Na VUT si Daniel nejvíc cení jednoty studentů | Autor: archiv Daniela Skřeka

Pociťujete nějakou rivalitu či nepřátelství mezi týmy jednotlivých univerzit?
Vůbec. Měli jsme seznamovací akci, která byla skvělá. Dokázali jsme pracovat jako tým a postavili společnými silami májku na náměstí Svobody. Každý chceme samozřejmě vyhrát a podporujeme vlastní školu, ale i tak se navzájem neshazujeme. Popřáli jsme si hodně štěstí a ať vyhraje ten nejlepší z nás. I kdybych nakonec nevyhrál, celá zkušenost a cesta k finále pro mě byly důležitější. Poznal jsem skvělé lidi a budu mít vzpomínky, které mi už nikdo nevezme.

Už víte, co budete dělat den po finále?

Určitě se konečně pořádně vyspím. Rád bych také vymyslel, jak poděkuju svému týmu a všem, kteří se podílí na přípravách. Velice si vážím těch, kteří se mi ve svém volném čase rozhodli pomoct a podpořit mě. Plánuju se také postupně vrátit k projektům, které jsou teď kvůli Majálesu pozastavené.

Kdo Vás nejvíc inspiruje?
Mou největší životní inspirací je určitě Steve Jobs. Přečetl jsem všechny knihy o něm a velmi k němu vzhlížím.

Myslíte si, že s ním máte něco společného?
Myslím, že nás spojuje cílevědomost. Vždy si šel za svým, bez ohledu na to, co říkali ostatní. I když zažil pády, vždy se zvedl a pracoval dál. Já od základní školy věděl, že chci studovat stavařinu. Šel jsem na testy, ve kterých mi vyšlo, že bych se měl věnovat všemu, jen ne stavařině. Cítil jsem ale, že je to můj obor, a tak jsem se nevzdal a šel si za tím. Věřím, že člověk je spokojený pouze v tom, co dělá rád. Jakmile je něco z donucení, je to v té práci cítit.

Co se Vám na tomto oboru líbí?
Baví mě technické věci a u stavařiny se mi líbí, že všechno souvisí se vším. Věci na sebe navazují a jsou vzájemně propojené. Na Fakultě stavební se mi navíc líbí ochota učitelů, kteří jsou schopni mi kdykoliv poradit a pomoct s jakýmkoliv problémem.

(zep)

Témata

Související články:
Nebavilo ho dělit se o míč se spoluhráči, tak začal s freestyle fotbalem. Dnes má pět titulů
Mobilní aplikace by mohla rozeznat nemoc vyfoceného stromu, tvrdí po vydařeném hackatonu stavař z VUT
Moderní stavařina navrhne lidem příjemná nákupní centra i optimální únikové cesty
První v Česku a sedmý na světě. Silový trojbojař z FAST VUT sklízí úspěchy
Studenti musí chápat historickou podstatu budov, myslí si architekt Adam Guzdek