Lidé

8. dubna 2017

Každá výzva nás posouvá dál, věří kandidátka na královnu Majálesu

Nová kandidátka na královnu Majálesu chce především propojovat fakulty a univerzitu s městem | Autor: archiv Alexandry Tomášové

Nová kandidátka VUT na královnu Majálesu Alexandra Tomášová věnuje v podstatě veškerý volný čas organizaci nejrůznějších studentských akcí. Ačkoliv je teprve v prvním ročníku na Fakultě podnikatelské VUT, kde studuje účetnictví a daně, podílela se na dnu otevřených dveří, fakultním plese a spoluorganizuje i meziuniverzitní fotbalový zápas. Věří, že síla tkví ve spolupráci mezi jednotlivými fakultami, a po případném zvolení se chce zaměřit především na prosazování studentských nápadů do projektů Brna.

Jak Vás napadlo se přihlásit?

Nejsem z Brna a na univerzitě jsem prvním rokem, takže jsem o soutěži o královnu Majálesu původně vůbec nevěděla. Snažím se ale maximálně zapojovat do různých školních aktivit a spolků a kamarádi, kteří se podílí na pořádání volby krále a královny Majálesu, mi to navrhli. Přemýšlela jsem o tom, a nakonec jsem si řekla, že by bylo skvělé moci reprezentovat univerzitu a zároveň vyzkoušet něco úplně nové.

Překvapilo Vás, že jste byla nakonec za VUT jediná kandidátka?

Docela ano. Čekala jsem, že budu mít větší konkurenci. Možná si někdo říká, že to není ono, protože jsem jediná. Ale doufám, že dokážu, že dobře reprezentuju VUT a že jsem těžký soupeř pro ostatní.

Měla jste už možnost zjistit, co kandidatura obnáší, od Vašich předchůdkyň?

Bohužel neměla. Bylo mi pouze řečeno, jaké povinnosti se ke kandidatuře přibližně vážou. Ale zjistila jsem, že v praxi je to mnohem náročnější, než jsem si představovala. Přesto toho nelituju. Velice mě baví zapojovat se do všech studentských aktivit, a když si člověk dobře naplánuje čas, tak se to dá zvládat. Rozhodně jsem se v poslední době dost zlepšila v time managementu.

A jaké povinnosti tedy období mezi přihlášením a samotnou volbou zahrnuje?

Kalendář na následující měsíc mám poměrně zaplněný. Na začátku dubna jsme postavili májku, čímž začal oficiálně studentský měsíc. Následně máme studentské Odpadkobraní, kdy budeme čistit park Hády. A pak je řada menších akcí, které se konají před Majálesem na univerzitě.

Ve volném čase se Alexandra podílí na studentských akcích a sportuje | Autor: archiv Alexandry Tomášové

Na samotný Majáles se nějak připravujete?

Momentálně nacvičujeme vystoupení, které tam budeme mít. Také jsme se fotili a připravujeme video.

A máte nějaký trumf, na který budete při volbě vsázet?

Nemám nic speciálního, ale samozřejmě se budu snažit co nejlépe uspět ve všech povinných disciplínách.

Máte představu, s jakou konkurencí se budete potýkat?

Ano, kandidátky z jiných univerzit už jsem potkala. Měli jsme společné setkání, kde jsme se seznamovali. Musím říct, že holky jsou super, takže zvítězit bude poměrně náročné s takovou konkurencí.

Jaká by podle Vás měla být ideální královna Majálesu?

Měl by to být někdo, kdo se snaží zlepšit celé Brno. I proto, že zastupuje studenty z jiných univerzit. Ráda bych se proto zapojila i do projektu Studentské Brno, protože propojuje studenty a město. Myslím si totiž, že studenti mají často skvělé nápady a velkou motivaci, takže by mohli výrazně pomoct ve vylepšování města.

Kdybyste vyhrála, budete mít nějaké úkoly?

Příští rok v tomto období bych měla pomáhat novým kandidátům a předávat jim své zkušenosti. Dále bych se snažila podpořit krále a jeho nápady, které má v programu pro kandidaturu. Snažím se už teď spojovat co nejvíce s lidmi z ostatních fakult, abych byla schopná zastupovat i jejich zájmy. Myslím si, že velká síla VUT je právě v tom, že lidé z různých fakult umí různé věci, takže když si navzájem vypomůžeme, tak mohou vznikat skvělé věci.

Myslíte si, že mají takové studentské aktivity nějaký větší význam, nebo je to jen zábava a rozptýlení při studiu?

Každého, kdo je zapojený do pořádání nejrůznějších aktivit už při škole, to může velmi posunout v osobním rozvoji. Už teď vidím, jak se v praxi řídí projekty, jak lze využít marketing či jak pracovat s lidmi. Na studentských projektech je to navíc mnohdy tak, že co člověk neudělá, to nemá. Takže za sebou může vidět opravdu kus reálné práce a výsledky. Když navíc vím, že to pomůže i jiným studentům, tak to pro mě má smysl. I když je to časově poměrně náročné.

Máte nějaké motto nebo radu, kterou se v životě řídíte?

Snažím se chytit každé výzvy, která mi přijde do života. Člověk by měl využít všech příležitostí, protože ho každá z nich může v něčem posunout dál.

(zep)

Témata

Související články:
3D grafiku začal student FP VUT dělat jako hobby. Dnes vede nadějné české studio
Pavla Srbová umí odhadnout, zda je stavební firma ohrožena bankrotem. Za svůj výpočetní model získala 3. místo v soutěži FINDiplomka roku
Majáles se po 2 letech vrací, královští kandidáti z VUT jsou připraveni bojovat
Studenti VUT a MUNI pracují s geneticky upravenými bakteriemi. Projekt přihlásili do prestižní mezinárodní soutěže
Studentky z Fakulty podnikatelské zazářily v mezinárodní soutěži Euroweek s projektem zaměřeným na cirkulární ekonomiku