Lidé

8. ledna 2019

Přijela do Česka studovat jazyky, vymyslela aplikaci na šetrnější spotřebu energie

Valeria Maksimovich v loňském roce získala za svou aplikaci i prestižní mezinárodní cenu | Autor: archiv Valerie Maksimovich
Do Česka přijela Valeria Maksimovich z Ruska před čtyřmi lety. Chtěla vidět svět a naučit se nové jazyky. Nakonec ale studuje na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií VUT a zabývá se otázkou spotřeby elektrické energie. Se svou aplikací, která spojuje prvky sociální sítě s ohleduplným čerpáním zdrojů, uspěla i v mezinárodní startupové soutěži.

Před čtyřmi lety přijela Valeria Maksimovich do Brna s tím, že trochu pozná svět, osamostatní se a naučí se nové jazyky. „První rok jsem se učila česky. Pak jsem se přihlásila na angličtinu v elektrotechnice a informatice na FEKT VUT. Připadalo mi totiž ohromně zajímavé, že je to obor, který kombinuje cizí jazyk a vědu,“ popsala studentka. Když prý navíc zjistila, že to je velmi neobvyklá kombinace oborů a není na světě mnoho míst, kde by mohla něco podobného studovat, byla velmi hrdá a vděčná. „Upřímně moc nechápu lidi, kteří tvrdí, že jim vysoká škola nic nedala a že to byla ztráta času. U mě to bylo přesně naopak. Díky vysoké škole umím tři světové jazyky. Dostala jsem přístup do akademického světa, a ještě jsem objevila téma energetiky,“ dodala Maksimovich.

Právě téma energetiky je pro ni nyní stěžejní a ovlivnilo jak její studium, tak soukromý čas. „V rámci angličtiny na FEKT VUT jsme měli různé elektrotechnické předměty, abychom měli v technice rozhled a rozuměli různým oblastem. Jedním z předmětů byla Výroba a užití elektrické energie. Hrozně mě to zaujalo. Uvědomila jsem si tehdy, jak moc lidé plýtvají elektřinou a celkově se neohlíží na životní prostředí a zdroje,“ objasnila Valeria Maksimovich s tím, že si následně přečetla několik knih na téma energetiky a sama si začala vyhledávat informace na internetu a v odborných studiích. „Životní prostředí a starost o něj je dnes tak trochu klišé. Lidé o tom hrozně mluví, ale upřímně mám pocit, že se o něj zatím moc nestaráme. Přemýšlela jsem proto, jak to změnit. Spojila jsem dvě věci. To, co mi vadí. Tedy, jak se lidé k přírodě a zdrojům chovají. A to, co lidé dělají každý den. Což je využívání sociálních sítí a mobilních telefonů,“ uvedla Maksimovich. Tyto dvě věci konkrétně spojila v mobilní aplikaci, která stojí na principech sociálních sítí. „Vytvořila jsem platformu, která pomůže šetřit energii a povede lidi, aby se chovali lépe k životnímu prostředí,“ upřesnila mladá studentka.

Aplikace sleduje denní spotřebu a nabízí tipy na úsporu | Autor: archiv Valerie Maksimovich

Zjednodušeně se jedná o energetickou obdobu sociální sítě Instagram. „Lidé zde budou mít své energetické profily. Jejich spotřeba se bude zobrazovat v procentech a mohou mezi sebou soutěžit a sdílet, jak efektivně využívají energii,“ popsala princip autorka aplikace. Data pak bude aplikace jednoduše získávat z chytrých měřičů. „Podle nařízení Evropské unie musí do roku 2020 přejít všechny domácnosti na takzvané chytré měřiče, které umožňují sdílení dat,“ dodala Maksimovich. Profil bude zobrazovat spotřebu v procentech proto, aby zachoval jistou míru soukromí a nebylo z něj možné vyčíst přesné chování uživatelů. Navíc bude aplikace poskytovat lidem tipy a triky, jak ještě více vylepšit svoji spotřebu a šetřit zdroje. „Třeba vám to doporučí, abyste si koupili úspornější žárovky a podobně. Navíc v sekci komentářů si lidé mohou radit a doporučovat navzájem,“ uvedla Valeria Maksimovich.

Aplikace bude pro zájemce zdarma. „V ideálním případě budeme získávat peníze od distribučních společností, které ji budou nabízet svým zákazníkům. Případně může být placená i z reklamy v sekci doporučení a tipů,“ dodala autorka s tím, že nyní budou aplikaci testovat a hledat finanční podporu k jejímu spuštění.

Na energetické sociální síti se nyní podílí tým studentů z celého světa | Autor: archiv Valerie Maksimovich

Nápad na aplikaci ocenili také porotci mezinárodní soutěže The Energy Transition Business Camp, kde se sešly nápady mladých podnikatelů v oblasti energetiky z celého světa. „Upozornění na soutěž mi přišlo přes studentskou organizaci BEST. Přihlásila jsem se tam, natočila video a poslala popis projektu. Vybrali nás asi třicet z celého světa. Následně jsme museli svůj projekt odprezentovat a porota vybrala několik finalistů, kteří pak do týmů dostali ostatní účastníky, kteří nepostoupili. Následně jsme měli asi dva dny, abychom vypracovali byznys plán a projekt někam posunuli,“ upřesnila Valeria Maksimovich, která nakonec soutěž vyhrála. Tým, který získala, s ní navíc na projektu vzdáleně pracuje dál. „Teď v lednu bychom se zase měli potkat osobně a měli bychom se bavit, co a jak dál,“ uzavřela studentka, která nyní navíc studuje v prvním ročníku magisterského studia na oboru Energetika na FEKT VUT.

(zep)

Témata

Související články:
VUT získalo na Akademickém mistrovství ČR v terčové lukostřelbě dvě medaile
Člověk má hrát proti hřišti, ne proti ostatním. Golf už není sport pro snoby, myslí si akademický mistr ČR v golfu
Nejtěžších je prvních deset kroků, říká slacklinista Josef Vychodil
Byl jsem blázen, který všude jezdil na bruslích, říká nadějný rychlobruslař
Olympiádou se mi splnil celoživotní sen, na té příští chci vyhrát, věří si kazašský lezec z VUT