Nápady a objevy

27. prosince 2018

Za diagnostiku pomocí pokročilých metod zpracování obrazu získal student Cenu Ministra školství ČR

Martin Koban (druhý zprava) při přebírání ceny Ministra školství ČR | Autor: archiv MŠMT
Unikátní diagnostický systém založený na pokročilých metodách zpracování obrazu navrhl ve své bakalářské práci Martin Koban, student Biomedicínské techniky a bioinformatiky na FEKT VUT. Za algoritmus, který bude využit v dalších fázích projektu zabývajícího se stanovením rizikových faktorů pomocí screeningových vyšetření u pacientů s degenerativními onemocněními páteře, byl Martin Koban oceněn Cenou děkana Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT a Cenou Ministra školství ČR.

Podle slov autora práce, Martina Kobana, se jeho bakalářská práce zjednodušeně zabývá zpracováním snímků z magnetické rezonance. Cílem pak bylo analýzu snímků co nejvíce automatizovat. „Konkrétně jsem se pak zaměřil na snímky páteře. Šlo o intervertebrální disky a spinální kanál. Pokud bude možné automaticky vymezovat tyto struktury, můžeme na nich snadněji hodnotit změny v čase. Například zda se změnil jejich objem,“ přiblížil Koban. Výsledky jeho práce by tak měly posloužit ve zlepšení diagnostických a terapeutických metod. Zejména pak v oblasti onkologie, a to při sledování odezvy na léčbu onkologických pacientů s páteřními metastázemi.

Práce Matina Kobana, která byla oceněna jak děkanem FEKT VUT, tak ministrem školství, je unikátní především svým tématem i využitými metodami. Problematika zpracování obrazu se totiž v bakalářském studiu probírá podle Kobana pouze okrajově. „Můj vedoucí mě upozorňoval předem, že si toho budu muset hodně nastudovat. Zpočátku to tak bylo náročnější, protože jsem musel pročíst velké množství článků a literatury, abych pochopil, o co se jedná. Potom už mě to ale velmi bavilo,“ dodal Koban s tím, že má teď v magisterském studiu náskok, neboť se znovu setkává s metodami a postupy, které už vloni v práci využíval.

Ačkoliv data pocházela z anonymní databáze, a ne od konkrétních pacientů a řešení bylo podle Kobana šité na míru obrazům z magnetické rezonance, výsledky práce poslouží i v dalších projektech Ústavu biomedicínského inženýrství FEKT VUT zaměřených na vývoj pokročilého diagnostického systému. Martin Koban ale podle svých slov nemá v plánu v tématu dále pokračovat. „Vyloučené to samozřejmě není, ale zatím to považuji za uzavřené a předpokládám, že v rámci diplomové práce se budu věnovat něčemu jinému,“ potvrdil. U pokročilých metod zpracování obrazů by ale rád zůstal. „Celkově mi to přijde jako zajímavá oblast. Pokud by tedy byla možnost věnovat se této problematice, tak jsem tomu otevřený. Zároveň bych si ale klidně vyzkoušel i něco zcela jiného. Biomedicínské inženýrství je naštěstí velmi pestré a je tam řada možností,“ dodal Koban.

Ocenění za bakalářskou práci pak student považuje za příjemné završení jedné kapitoly a motivaci k další práci. „Že bych teď měl ale pocit, že musím pracovat dvakrát tolik, abych udržel nastavenou laťku, to ne. Takhle to asi úplně nefunguje,“ dodal se smíchem Martin Koban.

(zep)

Témata

Související články:
Neuronová síť pomůže s klasifikací nádorových buněk. Studenti FEKT s ní uspěli v soutěži
Student FEKT VUT navrhl mobilní aplikaci pro seniory. Pomůže jim, pokud upadnou
Software doktoranda z FEKT VUT umí určit, který pacient má dostat kardiostimulátor. Předejde tak zbytečným operacím
Vodní pára je nejúčinnějším skleníkovým plynem, její efekt si studenti FEKT VUT budou moci sami ověřit
Studentka biomedicíny uspěla se svou prací zaměřenou na interakci léčiv