Lidé

23. října 2016

Student FSI dělal porotce na mistrovství světa formulí v texaském Austinu

Student FSI hodnotil žáky středních technických škol ze 40 zemí světa | Autor: archiv Petra Bouchala

Talentovaní středoškoláci z celého světa se vydali do Spojených států, aby představili svou vlastní stáj Formule 1. Sice v menší velikosti, ale s o to větším nadšením. Petr Bouchal z Fakulty strojního inženýrství VUT byl u toho a už podruhé jako porotce.

Mistrovství světa F1 in Schools, jak se soutěž oficiálně nazývá, hostí týmy z více než 40 zemí světa a je skvělou příležitostí pro mladé studenty, kteří touží po kariéře v motosportu, automobilovém nebo strojírenském průmyslu. „Podle mě jde o jednu z nejlepších soutěží pro studenty středních technických škol na světě. Díky F1 in Schools mají možnost si už v nízkém věku osahat reálné problémy výroby, komunikace v týmu a mnoho dalšího,“ uvedl čtyřiadvacetiletý Petr Bouchal, který se soutěže sám zúčastnil v roce 2010 s týmem z přerovské průmyslovky. Společně vyhráli regionální moravské kolo, poté i národní a na mistrovství světa představili čtvrtou nejrychlejší formuli.

V americkém Austinu letos soutěžilo 39 týmů, vůbec poprvé se zúčastnily týmy z Peru a Rumunska. Studenti během roku navrhovali, testovali a vyráběli 25centimetrovou formuli z tvrzené pěny. Kromě toho ale měli za úkol shánět sponzory a pracovat na marketingu celého projektu. Stejně jako v loňském roce hodnotil Petr Bouchal ústní prezentace studentů, během kterých týmy představily koncept vozu, inovace a jejich stáj z marketingového i finančního pohledu.

„Je skvělé vidět tým mladých lidí, kteří se rozhodli přihlásit do soutěže, udělat návrhy závodního auta a poté ho reálně vyrobit a zhotovit,“ zmínil Bouchal. Sám je vůbec prvním zástupcem České republiky v porotě. Pozván byl na základě svých zkušeností se studiem v zahraničí a organizování inženýrských soutěží po Evropě. „Rád vidím aktivní studenty v pozici, ve které jsem byl sám před šesti lety a dávam jim zpětnou vazbu, co udělali dobře a co se dá vylepšit. Mně tato soutěž ohromně nakopla, snažím se to proto aspoň trochu ostatním vrátit,“ popsal mladý porotce.

Celá akce trvala šest dní a vyvrcholila závodem Formule 1. Vítěznou formuli představil tým Infinite Racing z Řecka. „Byla to pro mě velká pocta znovu se zúčastnit tak skvělé soutěže. Jsem rád, že jsem díky podpoře města Brna i VUT mohl jihomoravskou metropoli reprezentovat na mistrovství světa F1 in Schools,“ uzavřel Bouchal.

(irm)

Autor: archiv Petra Bouchala
Autor: archiv Petra Bouchala
Autor: archiv Petra Bouchala
Autor: archiv Petra Bouchala
Autor: archiv Petra Bouchala
Autor: archiv Petra Bouchala
Autor: archiv Petra Bouchala
Autor: archiv Petra Bouchala
Vstoupit do fotogalerie

Témata

Související články:
Historický úspěch týmu TU Brno Racing: po přepočítání výsledků bere nakonec stříbro
Revoluce. Dragon 5 míří na závody s naprosto výjimečným motorem
Stříbrné medaili předcházelo hašení auta. Studentská formule slaví historický úspěch
Motor vzadu? Porsche, tipovali Japonci škodovku
Startup studentů z VUT chce dobýt svět airsoftu. Do hry vnáší moderní technologie