Lidé

8. února 2023

Úspěšný ilustrátor a pedagog FaVU Jan Šrámek vytvořil originální dar pro významné hosty VUT

Pro reprezentační účely VUT vznikl špičkový tisk digitální grafiky, který představuje činnosti a aktivity jedenácti organizačních částí VUT. Autorem je Jan Šrámek, pedagog, vedoucí Ateliéru video na Fakultě výtvarných umění VUT a úspěšný knižní ilustrátor.

Brněnská VUT není jen technicky orientovaná škola. Jsou na ní zastoupené také umělecké obory, které se prezentují skvělými výsledky. Při hledání nápadů na originální dar pro významné univerzitní hosty tak bylo přirozenou volbou oslovení Fakulty výtvarných umění (FaVU) a na ní působícího Jana Šrámka.

Výsledná grafika vychází z inovativní digitální tvorby autora. Svěžím způsobem představuje jedenáct částí univerzity a vyzdvihuje její oborovou pestrost. Na grafice pozorný divák nalezne například ukázku technologie zavěšeného mostu, která zastupuje Fakultu stavební, letecký simulátor z Fakulty informačních technologií, čistou laboratoř z CEITEC VUT, kostel Blahoslavené Marie Restituty z Brna-Lesné za Fakultu architektury nebo formuli Dragon z Fakulty strojního inženýrství.

Jan Šrámek je v posledních letech často zmiňovaný autor, kterému se daří v oboru knižní ilustrace. Je spoluautorem knih Pionýři a roboti nebo Pražské vize. Ve spolupráci s další absolventkou FaVU Veronikou Vlkovou získal ocenění na prestižním veletrhu dětské knihy v Boloni za působivou publikaci To je metro, čéče! Důležitou kapitolou umělecké tvorby Jana Šrámka je také kritické zkoumání veřejného prostoru, které se zaměřuje na vztah české veřejnosti k sochám a architektuře z období socialismu. Tomuto tématu se věnoval v publikacích Paneland nebo Zvláštní okolnosti. Zajímavým rysem jeho tvorby je, že nepoužívá kreslířský tablet. Vystačí si s běžnými kancelářskými PC nástroji jako jsou myš, klávesnice a s vytrénovaným citem v ruce.

I díky úspěchům Jana Šrámka s Veronikou Vlkovou bylo VUT v uplynulém roce hodnoceno jako druhá nejúspěšnější česká univerzita v rámci uměleckého výzkumu. Ten využívá umění jako prostředek poznání a získává body za výsledky, kterými se vysoké školy prezentují například na zahraničních výstavách, prostřednictvím autorských textů nebo performancí. V rámci VUT lze nejvíce uměleckých aktivit najít na FaVU a na Fakultě architektury, ale i na některých pracovištích Fakulty strojního inženýrství a Fakulty stavební.

Nevšední umělecké dílo již obdrželi hosté ze zemí jako jsou Jižní Korea, sultanát Omán, Pákistán nebo Polsko. Věříme, že potěší i další hosty VUT a bude jim připomínat příjemnou a inspirující návštěvu na jedné z nejkvalitnějších univerzit v ČR, která nabízí studium technických i uměleckých studijní oborů na světové úrovni.

Témata

Související články:
Pulicarova cena: Za knížku, kterou napsal, graficky upravil a vydal, i když sám jiné nečte
První místo a Cena sympatie diváků. Tak se letos zapsala FaVU do Cen kritiky za mladou malbu
Vetřelci a volavky získali další cenu. Tentokrát na knižním veletrhu v Lipsku
Výtvarník Pavel Korbička z FaVU tvoří světelné plastiky, do některých je možné vstoupit
Ladislav Zikmund-Lender: Umění je vždycky politické, ať už se nám to líbí, nebo ne. A je tím političtější, čím hlasitěji o sobě prohlašuje, že není