Nápady a objevy

27. února 2019

Aplikace Pozor na triky vzdělává děti v kybernetické bezpečnosti

Aplikace upozorňuje formou hry na rizika související s komunikací ve virtuálním světě | Autor: Archiv Patrika Škundy
Koho si přidat mezi přátele na Facebooku? A je tato webová stránka riziková? To jsou otázky, na které formou hravého testu odpovídají děti v mobilní aplikaci Pozor na triky. Pro policii Jihomoravského kraje ji navrhl Patrik Škunda z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT a jejím cílem je vzdělávat děti na základních školách v kybernetické bezpečnosti. Test si však zkoušejí i jejich rodiče a učitelé.

Mobilní aplikace vznikla jako součást projektu Bezpečně v kyberprostoru, který upozorňuje na rizika související s komunikací ve virtuálním světě. Děti se mohou hravou formou seznámit s nejčastějšími triky a nástrahami internetu. „Celý test zahrnuje pět kol a v každém z nich hráč odpovídá na jinou otázku. Například zda je bezpečné kliknout na vybrané odkazy. Vymysleli jsme různé přesmyčky známých webových adres, jako třeba ‚sezna.m.cz‘. Nebo jsme se zeptali, která z emailových adres je podvodná,“ vysvětlil absolvent FEKT VUT Patrik Škunda, který na vývoji aplikace pro jihomoravskou policii pracoval půl roku v rámci své bakalářské práce.

Aplikace neopomíjí ani téma sociálních sítí – zaměřuje se nejen na to, jaký typ informací je bezpečné sdílet, ale také s kým. „Děti si mohou naivně přidávat na Facebook neznámé lidi, kteří je požádali o přátelství. Proto jsme jim v testu nabídli různé variace žádostí o přátelství – od naprosto cizích lidí, kteří mají ve jménu třeba čínské znaky, až po konkrétní osoby, s nimiž má dotyčný mnoho společných známých,“ dodal Škunda s tím, že se zaměřil také na to, které informace je bezpečné sdílet veřejně a které pouze s přáteli.

Test probíhá formou hry a po každém zodpovězeném kole je hráči vysvětleno, zda je jeho odpověď správná a proč. Na konci získává určitý počet bodů, a pokud není se svým skóre spokojen, může si hru zahrát znova. Aplikace je navržena tak, aby se otázky neopakovaly. Přestože cílovou skupinou aplikace Pozor na triky jsou děti prvního a druhého stupně základní školy, své znalosti si v ní může otestovat kdokoliv. Stáhnout si ji lze volně na platformě Google Play.

„Na základních školách organizujeme besedy a snažíme se s pravidly bezpečného chování na internetu seznámit nejen děti, ale i jejich rodiče a pedagogy. Aplikaci si vyzkoušeli i dospělí a dostali jsme pozitivní zpětnou vazbu,“ zhodnotila koordinátorka prevence Zdeňka Procházková z Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje. Autor aplikace však vidí ještě možnosti, jak ji vylepšit. „Je to první beta verze, určitě by bylo možné zapracovat na grafické stránce a lépe ji přizpůsobit různým verzím operačního systému Android, případně zpracovat aplikaci i pro operační systém iOS,“ zhodnotil Škunda. Procházková souhlasila, že v budoucnu chtějí na aplikaci pro děti dále pracovat a podobný koncept připravit i pro dospělé.

Projekt Bezpečně v kyberprostoru zastřešuje Jihomoravský kraj a Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje. Cílem je nejen seznámit veřejnost s pravidly bezpečného chování na internetu, ale proškolit také ředitele škol a učitele k vhodnému postupu v případě kyberšikany. Projekt ocenilo ministerstvo vnitra a v národním kole Evropské ceny prevence kriminality mu udělilo druhé místo.

(mar)

Témata

Související články:
Dvoudenní konference Techfest přilákala stovky studentů
Vyšší efektivita a zcela nové aplikace. Na satelitech pro velmi nízkou oběžnou dráhu spolupracují i odborníci z FEKT VUT
Reproduktor hrající díky vysokonapěťovému výboji se hodí jen pro nadšence
Studenti z FEKT VUT navrhli algoritmus, který z řeči odhalí Parkinsonovu chorobu
Nejtěžších je prvních deset kroků, říká slacklinista Josef Vychodil