Nápady a objevy

27. února 2019

Aplikace Pozor na triky vzdělává děti v kybernetické bezpečnosti

Aplikace upozorňuje formou hry na rizika související s komunikací ve virtuálním světě | Autor: Archiv Patrika Škundy
Koho si přidat mezi přátele na Facebooku? A je tato webová stránka riziková? To jsou otázky, na které formou hravého testu odpovídají děti v mobilní aplikaci Pozor na triky. Pro policii Jihomoravského kraje ji navrhl Patrik Škunda z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT a jejím cílem je vzdělávat děti na základních školách v kybernetické bezpečnosti. Test si však zkoušejí i jejich rodiče a učitelé.

Mobilní aplikace vznikla jako součást projektu Bezpečně v kyberprostoru, který upozorňuje na rizika související s komunikací ve virtuálním světě. Děti se mohou hravou formou seznámit s nejčastějšími triky a nástrahami internetu. „Celý test zahrnuje pět kol a v každém z nich hráč odpovídá na jinou otázku. Například zda je bezpečné kliknout na vybrané odkazy. Vymysleli jsme různé přesmyčky známých webových adres, jako třeba ‚sezna.m.cz‘. Nebo jsme se zeptali, která z emailových adres je podvodná,“ vysvětlil absolvent FEKT VUT Patrik Škunda, který na vývoji aplikace pro jihomoravskou policii pracoval půl roku v rámci své bakalářské práce.

Aplikace neopomíjí ani téma sociálních sítí – zaměřuje se nejen na to, jaký typ informací je bezpečné sdílet, ale také s kým. „Děti si mohou naivně přidávat na Facebook neznámé lidi, kteří je požádali o přátelství. Proto jsme jim v testu nabídli různé variace žádostí o přátelství – od naprosto cizích lidí, kteří mají ve jménu třeba čínské znaky, až po konkrétní osoby, s nimiž má dotyčný mnoho společných známých,“ dodal Škunda s tím, že se zaměřil také na to, které informace je bezpečné sdílet veřejně a které pouze s přáteli.

Test probíhá formou hry a po každém zodpovězeném kole je hráči vysvětleno, zda je jeho odpověď správná a proč. Na konci získává určitý počet bodů, a pokud není se svým skóre spokojen, může si hru zahrát znova. Aplikace je navržena tak, aby se otázky neopakovaly. Přestože cílovou skupinou aplikace Pozor na triky jsou děti prvního a druhého stupně základní školy, své znalosti si v ní může otestovat kdokoliv. Stáhnout si ji lze volně na platformě Google Play.

„Na základních školách organizujeme besedy a snažíme se s pravidly bezpečného chování na internetu seznámit nejen děti, ale i jejich rodiče a pedagogy. Aplikaci si vyzkoušeli i dospělí a dostali jsme pozitivní zpětnou vazbu,“ zhodnotila koordinátorka prevence Zdeňka Procházková z Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje. Autor aplikace však vidí ještě možnosti, jak ji vylepšit. „Je to první beta verze, určitě by bylo možné zapracovat na grafické stránce a lépe ji přizpůsobit různým verzím operačního systému Android, případně zpracovat aplikaci i pro operační systém iOS,“ zhodnotil Škunda. Procházková souhlasila, že v budoucnu chtějí na aplikaci pro děti dále pracovat a podobný koncept připravit i pro dospělé.

Projekt Bezpečně v kyberprostoru zastřešuje Jihomoravský kraj a Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje. Cílem je nejen seznámit veřejnost s pravidly bezpečného chování na internetu, ale proškolit také ředitele škol a učitele k vhodnému postupu v případě kyberšikany. Projekt ocenilo ministerstvo vnitra a v národním kole Evropské ceny prevence kriminality mu udělilo druhé místo.

(mar)

Témata

Související články:
Amir Mamaghani: Ze začátku jsme museli dělat pod cenou
Studenti VUT navrhli první českou mobilní aplikaci, která pomáhá při psychických problémech
Dvoudenní konference Techfest přilákala stovky studentů
Student sestrojil zařízení na ohřev vody pomocí slunce. Získal cenu rektora
Reproduktor hrající díky vysokonapěťovému výboji se hodí jen pro nadšence