Nápady a objevy

28. května 2017

Na ÚSI testovali reflexní vesty. Některé nebyly ve tmě vůbec vidět

K měření využili výzkumníci speciální přístroj vyvinutý na FEKTu | Autor: archiv Ústavu soudního inženýrství VUT

Zda jsou reflexní vesty vůbec ve tmě vidět, testovala na Ústavu soudního inženýrství VUT skupina doktorandů. S měřením jim pomáhali i odborníci z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT. Při výzkumu zjistili, že vesta zakoupená na vietnamské tržnici nesvítila v noci vůbec. Pokud by si člověk takovou vestu pořídil například do auta, v noci se na silnici vystavuje obrovskému riziku, aniž by o tom věděl. Kolemjedoucí řidiči ho totiž nemají šanci vidět.

Jedna z běžně dostupných reflexních vest nebyla ve tmě viditelná | Autor: archiv Ústavu soudního inženýrství VUT

V projektu specifického výzkumu porovnávali odborníci z Ústavu soudního inženýrství VUT reflexní prvky běžně dostupné na českém trhu. Nejprve materiál podrobili zkoumání v laboratoři. Následně zkoušeli viditelnost na silnici ze vzdálenosti osmdesáti metrů. „U měření venku byly měřeny fotometrické veličiny ve spolupráci s FEKT VUT. Použili jsme k tomu speciální přístroj LumiDISP, který na FEKTu vyvinuli. Výstupem byla takzvaná jasová mapa,“ popsal Albert Bradáč, který na výzkum dohlížel.

(zep)

Témata

Související články:
Ženy z VUT, které hýbou světem vědy a techniky
Unikátní systém umí včas varovat před požárem v elektrárnách
Vyšší efektivita a zcela nové aplikace. Na satelitech pro velmi nízkou oběžnou dráhu spolupracují i odborníci z FEKT VUT
Nový cíl pro elektromobil Super EL? Dojezd 1 000 kilometrů
Vědci vyvinuli systém, který pohlídá potrubí i hranice