Nápady a objevy

28. května 2017

Na ÚSI testovali reflexní vesty. Některé nebyly ve tmě vůbec vidět

K měření využili výzkumníci speciální přístroj vyvinutý na FEKTu | Autor: archiv Ústavu soudního inženýrství VUT

Zda jsou reflexní vesty vůbec ve tmě vidět, testovala na Ústavu soudního inženýrství VUT skupina doktorandů. S měřením jim pomáhali i odborníci z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT. Při výzkumu zjistili, že vesta zakoupená na vietnamské tržnici nesvítila v noci vůbec. Pokud by si člověk takovou vestu pořídil například do auta, v noci se na silnici vystavuje obrovskému riziku, aniž by o tom věděl. Kolemjedoucí řidiči ho totiž nemají šanci vidět.

Jedna z běžně dostupných reflexních vest nebyla ve tmě viditelná | Autor: archiv Ústavu soudního inženýrství VUT

V projektu specifického výzkumu porovnávali odborníci z Ústavu soudního inženýrství VUT reflexní prvky běžně dostupné na českém trhu. Nejprve materiál podrobili zkoumání v laboratoři. Následně zkoušeli viditelnost na silnici ze vzdálenosti osmdesáti metrů. „U měření venku byly měřeny fotometrické veličiny ve spolupráci s FEKT VUT. Použili jsme k tomu speciální přístroj LumiDISP, který na FEKTu vyvinuli. Výstupem byla takzvaná jasová mapa,“ popsal Albert Bradáč, který na výzkum dohlížel.

(zep)

Témata

Související články:
Zaměstnanci VUT si mohou na Intraportále stáhnout potvrzení na cesty
KHS prosí studenty o pomoc s trasováním
V nové kampani VUT jde o záchranu světa, studenti z FaVU vytvořili i počítačovou hru
První univerzita digitálního řemesla v Česku je online. Učitelům i studentům pomůže ovládnout moderní výrobní technologie a zapojit je do výuky
Od pondělí se mohou vrátit někteří studenti končících ročníků