Nápady a objevy

4. dubna 2016

Počítačové vidění může identifikovat člověka podle chůze

Analýza lidské chůze prostřednictvím softwaru absolventa FIT | Autor: KinaliSoft

Vymýšlí, jak nahradit lidské oko při kontrole kvality v průmyslové výrobě. Sám tvrdí, že „počítače vidí víc než oči“. Jeho aktuální výzvou je naučit počítače rozpoznat konkrétního člověka podle jeho stylu chůze. Absolvent Fakulty informačních technologií VUT v Brně Radek Štourač svým výzkumem oslovil i Evropskou komisi, která jeho firmu jako vůbec první ocenila prestižním grantem.

V obchodním řetězci jeden z návštěvníků opakovaně krade zboží. Na personál se snaží vyzrát tím, že vždy přichází v jiném oblečení. Bezpečnostní systém si ho ale dobře pamatuje. Stačí, aby kamera zaznamenala jeho typickou chůzi a program využívající počítačové vidění jej rychlou analýzou videa identifikuje a nahlásí ostraze. I to je jedno z uplatnění projektu, na kterém pracuje absolvent Fakulty informačních technologií Radek Štourač. Ačkoliv se věnuje se svou firmou primárně jiné oblasti využití strojového vidění, aplikace v bezpečnostní oblasti ho zaujala natolik, že se jí zabývá už pět let.

Že se profesně dostane až ke kriminalistice ještě v době, kdy nastupoval na nově otevřený bakalářský obor informatiky, netušil. Studium zdokonalilo jeho dovednosti v IT, a především jej naučilo fungovat samostatně. „Byla to dobrá přípravka na reálný život, během které jsem si musel sám začít organizovat čas a určovat priority.“ Ze školy si odnesl cenné kontakty. „Se spolužáky na výšce prožijete spoustu nepublikovatelných zážitků, ale stanou se z vás přátelé, kteří postupem času profesně rostou. Rozutečou se po světě do firem a jiných pracovišť a vám se pak tyto kontakty můžou skvěle hodit,“ oceňuje získaný sociální kapitál mladý absolvent.

Učí stroje poznat barvu i zařadit obálku

Metoda, kterou nyní zdokonaluje ve své firmě, rozpoznává člověka díky sledování trajektorií klíčových bodů, úhlů a úseček na viditelné části nohou. Uplatňuje v ní know-how získané desetiletými zkušenostmi s vyhodnocováním obrazu pro průmysl. Počítačové vidění se dá uplatnit v oblastech jako je kontrola, automatizace, rozpoznávání a velmi přesné měření. „Ať už je to kontrolování deformací lahví na výrobní lince, rozpoznávání barev nebo kouře při automatickém střežení prostor nebo třeba třídění obálek na poště, které místo člověka udělá počítač,“ popisuje podnikatel.

Absolvent FIT VUT Radek Štourač | Autor: archiv KinaliSoft

K biometrickému rozpoznávání chůze ho přivedlo setkání s profesorem Jiřím Strausem, který měl za sebou v době, kdy se poznali, už dvacetiletý teoretický výzkum v oblasti identifikace pachatelů trestných činů podle individuálního stylu pohybu. „Jednotlivá videa pro svůj výzkum vyhodnocoval ručně, jedno mu tak zabralo přibližně měsíc. Jelikož jsme měli v oboru znalosti, rozhodli jsme se spojit síly. Naše technologie mu pomohly zkrátit dobu analýzy videí na jednotky sekund,“ vypráví Radek.

První malá nebo střední česká firma odměněná finanční podporou z Horizontu 2020

Všechny aktivity zdokonalující spolehlivou identifikaci chodce se přitom dějí ve firemním prostředí. „V naší společnosti jsme otevření inovacím. Najít správný způsob biometrického rozpoznání chůze nám přišlo jako výzva, kterou bychom rádi dotáhli,“ vysvětluje Štourač, proč se projektu začal s kolegy věnovat. Že je výzkum zajímavý, mu potvrdili také nezávislí odborníci z Evropské komise. Jeho firma KinaliSoft se stala historicky první českou společností, která získala prestižní grant v rámci schématu SME Instrument v programu Horizont 2020.

S přípravou žádosti, se kterou nemá příliš mnoho tuzemských firem zkušenosti, jim pomohli experti z Jihomoravského inovačního centra. Kromě této služby v minulosti prošla společnost i dalšími programy centra jako je koučinkový program pro zavedené firmy JIC PLATINN. „Jsme relativně mladá firma. A jako takoví oceníme každou dobrou radu. Zvláště když podnikáme v tak turbulentním oboru, jako jsou informační technologie,“ shrnuje podnikatel.

Rok po úspěchu u Evropské komise je firma KinaliSoft ve fázi, kdy vyhodnocuje, které ukazatele v rámci analýzy chůze jsou nejspolehlivější, a s jakou pravděpodobností dokáží člověka správně identifikovat. Podaří-li se vhodnou metodu biometrického rozpoznání chůze skutečně ověřit, možná kromě otisků prstů přibude do pasů budoucnosti ještě údaj o našem unikátním stylu chůze.

(map)

Témata

Související články:
Kybernetické útoky bývají součást konkurenčního boje, tvrdí ředitel firmy Flowmon Networks
Karel Tlusťák: K úspěchu je potřeba mít za sebou dobrý tým lidí
Barvoslepostí trpí až každý desátý muž. Aplikace NowYouSee umí vadu zraku kompenzovat
Brněnský akcelerátor opět otevírá přihlášky. V minulosti uspěli i studenti z VUT
Umělá inteligence od GreyCortexu umí pohlídat bezpečnost sítě