Téma

3. června 2016

Brněnský akcelerátor opět otevírá přihlášky. V minulosti uspěli i studenti z VUT

Nápad bývalých studentů FIT se podařilo rozběhnout díky akcelerátoru JIC | Autor: archiv společnosti Reservio

Někdejšího studenta Fakulty informačních technologií Borise Bošiaka napadlo vyvinout nástroj na tvorbu mobilních aplikací. Hledal na internetu možnosti, jak ze svého nápadu udělat byznys a narazil přitom na web JIC STARCUBE. S kolegou Františkem Mazuchem se do akcelerátoru přihlásili a o několik měsíců později ho vyhráli. Ovšem s jiným projektem.

“Do akcelerátoru jsme vstoupili hlavně kvůli mentorům. Předem jsme si vytipovali dva nebo tři, kteří by nám mohli pomoct. Nakonec bylo ale všechno jinak,” popsal začátky v roce 2012 Bošiak. Díky přednáškám si totiž dvojice už během prvního měsíce uvědomila, že jejich nápad nemá dostatečný podnikatelský potenciál. Bošiak poté s mentory probral další nápady a rozhodl se rozpracovat myšlenku rezervačního systému.

Technologickým partnerem Reservia se stala společnost Webnode a mentorem Vít Vrba. Vztah s ním byl zpočátku stejný jako s ostatními mentory, kteří mladým absolventům radili v různých otázkách týkajících se podnikání. Postupně si ale budovali důvěru a Webnode jim poskytl cenné rady při tvorbě produktu, zázemí pro vstup na globální trh a nakonec i investici. S Vítem Vrbou jsou v kontaktu dodnes. “Díky podpoře Webnode jsme měli odvahu i prostředky k tomu, abychom náš byznys opravdu rozjeli. Bez ní bychom nejspíš neopustili školu a nevěnovali se podnikání naplno.”

František Mazuch a Boris Bošiak | Autor: archiv společnosti Reservio

Bošiak před vstupem do akcelerátoru uměl programovat, o podnikání ale nic nevěděl. Vstupoval tedy do neznámého prostředí, nejistotu ale záhy vystřídalo příjemné překvapení z vysoké úrovně znalostí technologických partnerů. Akcelerátor je podle něj skvělý způsob jak nejen vypilovat produkt, ale i nasbírat užitečné kontakty. Na JIC, kde mělo Reservio chvíli kanceláře, se kvůli networkingovým akcím stále vrací. Na Brno také nedá dopustit: “Díky množství technologických firem tu není nouze o zkušené zaměstnance, včetně těch z cizích zemí. Na univerzitách se zase neustále objevují nové technické talenty,” tvrdí Bošiak.

Nejdéle fungující český akcelerátor opět spustil přihlašování. Letošní, už osmý běh, se zaměřuje na rozšířenou a virtuální realitu, analýzu big data, senzory a kyberbezpečnost. Týmy z celého světa se můžou přihlásit do 7. srpna a během podzimu projít třemi intenzivními měsíci plnými seminářů a konzultací s mezinárodními experty.

Přihlášku může vyplnit začínající startup s týmem o minimálně dvou lidech. Kromě projektů ze čtyř zmíněných technologických oblastí hledá JIC STARCUBE 2016 začínající podnikatele přinášející řešení z pěti aplikačních oblastí, kterými jsou Industry 4.0, Retail 2.0, Paperless office, Smart city/home/office a Secured home/family.

Podopobně jako Borisovi pomohl Webnode, můžou letošním finalistům akcelerátoru podat ruku jeho technologičtí partneři. Jejich odborníci jsou připraveni pomoci týmům s rozvojem po technologické i byznysové stránce nebo s napojením na vlastní globální obchodní a marketingovou síť. Např. Microsoft je dlouholetým partnerem akcelerátoru, Honeywell a Konica Minolta mají v Brně svá R&D centra, společnostem AVG i Y Soft se podařilo z Brna rozjet globálně úspěšný byznys. Právě v jejich šlépějích by se mohlo vydat až deset týmů, které podle kvality vyberou do začátku září zástupci JIC a průmyslových partnerů.

„Stojíme o týmy, které mají globální ambice a chtějí budovat udržitelný byznys,“ uvádí manažerka Hana Šudáková, která akcelerátor vede. Týmy budou moci využít také pracoviště zaměřené na internet věcí, které JIC vybavil ve spolupráci s Honeywellem. Jedná se o prototypovací laboratoř s vývojovými kity Arduino, Raspberry PI, 3D tiskárnami nebo třeba dronem a Arduino robotem.

(map)

Témata

Související články:
Díky výhře Ceny Wernera von Siemense jsem nastartoval kariéru, říká absolvent Jan Verner
Miliony cestovatelů si pohodlněji plánují dovolenou díky absolventovi VUT
Barvoslepostí trpí až každý desátý muž. Aplikace NowYouSee umí vadu zraku kompenzovat
Kybernetické útoky bývají součást konkurenčního boje, tvrdí ředitel firmy Flowmon Networks
Neměli jsme ani na rohlíky, dnes máme obrat v milionech, říká spoluzakladatel Smartsupp