Nápady a objevy

27. října 2020

Studenti z FIT VUT založili startup Zaitra. Plánují inovovat lesnictví

Spolužáci z FIT VUT Marek Marušin, Radoslav Pitoňák a Martin Javorka stojí za stratupem Zaitra | Autor: archiv společnosti Zaitra
Modernizovat lesnictví a nabídnout lesníkům pokročilé technologie pro efektivnější péči o lesy. To je cílem startupu Zaitra, který založili spolužáci z FIT VUT Marek Marušin, Radoslav Pitoňák a Martin Javorka. Do podnikání se pustili po úspěchu na loňském hackathonu a díky kombinování umělé inteligence s družicovými snímky je do svého inkubátoru vybrala i Evropská vesmírná agentura.

Družicových snímků a jejich zpracování využívá startup Zaitra k predikcím a mapování lesů. Sloužit má podle jednoho ze spoluzakladatelů Marka Marušina především majitelům či správcům lesů nebo společnostem, které těží dřevo. „Říkáme tomu chytrá inventura. Díky analýze družicových snímků mají přehled o tom, co se v lese děje. Doposud přitom museli lesy buď sami obcházet, nebo si platit drahé helikoptéry a drony pro mapování. Letecké snímkování i využití dronů je navíc velmi nepravidelné,“ vysvětlil Marušin.

Díky tomu, že Zaitra využívá analýzu snímků z vesmíru, vybrala si je do svého rozvojového programu i Evropská kosmická agentura. Ve svém inkubátoru totiž podporuje mladé nadějné společnosti, které využívají kosmické technologie na Zemi. „My přesně víme, kdy nad mapovaným místem družice proletí. Postavili jsme systém, který snímky automaticky stahuje a následně analyzuje. Hledá jakékoliv změny, které se na daném území udály,“ popsal Marušin. Díky tomu umí zaznamenat následky sucha, odlesňování i řádění škůdců.

Ström umí nejen mapovat současnou situaci, ale predikovat budoucí vývoj | Autor: archiv společnosti Zaitra

Kromě samotného zmapování současné situace umí systém, který autoři pojmenovali Ström, vytvářet na základě dat také predikce. Uživatelé tak získají informace nejen o tom, co se v jejich lese děje teď, ale také, co ho čeká, pokud nezačnou jednat.

Zaitra ve své práci kromě zpracování snímků využívá i umělou inteligenci. Pomáhá jim například klasifikovat jednotlivá území. „Pomáhá dělit území do kategorií, jako jsou pole, louky, paseky a podobně. Pozná i odlesněné části a jednotlivé druhy stromů,“ uvedl Marušin. Kromě toho se hodí i v oblačných dnech. Pokud jsou totiž na snímcích hustá oblaka a není možné říct, co je pod nimi, umělá inteligence dokáže napovědět, na co se asi uživatelé právě dívají.

Zakladatelé Zaitra chtějí pomocí svého nástroje, ke kterému by do budoucna měly přibýt i další technologie a služby, transformovat lesnictví. Konkrétně pak lesnictví ve východní Evropě. „Východní trh je specifický a ve srovnání například se skandinávskými zeměmi je ještě pozadu,“ dodal Marušin. Český startup doufá, že inovace a využití moderních technologií přispěje k udržitelnosti lesů.

Momentálně je produkt od Zaitra ve fázi testování. Na trhu by pak měl být přibližně do půl roku. „Nyní stále pracujeme na vylepšování algoritmů. Také přidáváme nové funkce a nové typy analýz,“ přiblížil Marek Marušin s tím, že pokud by někdo pro jejich produkt měl využití, může se jim ozvat. „Zatím nabízíme služby výměnou za zpětnou vazbu,“ uzavřel.

(zeh)

Témata

Související články:
Stanislav Smatana vymýšlí software umožňující analýzu střevní mikroflóry. Za svůj výzkum získal podporu od Brna
Sensorie chce udělat z pěstování zeleniny doma normu. Nabízí chytrá řešení pro celoroční sklizeň
Dron s technologií z VUT odhalí nebezpečí na demonstraci i v davu sportovních fanoušků
Dobrých vývojářů je málo. Česko je ale velmoc, tvrdí Nohejl z STRV
Poznatky přibývají tak rychle, že není v lidských silách informace třídit, myslí si absolventka FIT VUT Drahomíra Herrmannová