Sport

25. března 2020

Vývojáři z Vimperka slaví úspěch s aplikací pro cyklisty Rouvy. Známá alpská passa díky ní mohou jezdit v teple domova

Aplikace simuluje reálnou venkovní jízdu pomocí špičkových videí s GPS profilem úseku | Autor: archiv Rouvy
Na vývoji aplikace, která simuluje trénink v prostředí realných cyklotras, spolupracuje jihočeská společnost VirtualTraining s odborníky z FIT VUT. Specialisté z brněnské techniky firmě pomohli při výzkumu a vývoji prototypu pro rekontrukci 3D scény z 2D videa. Rouvy trasy s rozšířenou realitou jsou cestou k zábavnému, avšak poctivému tréninku pro každého.

Aplikace simuluje reálnou venkovní jízdu pomocí špičkových videí s GPS profilem úseku. Trasy s rozšířenou realitou kombinují animované 3D jezdce s reálným videem, takže si mohou cyklisté užívat pestrost a zábavu cyklistiky i doma. Potřebují k tomu pouze chytrý telefon, počítač, nebo tablet, kolo a trenažér.

S Rouvy nesetrvávají v monotónním tempu ubíjejícího indoorového tréninku, ale mohou i v zimním období zdolávat vyhlášené trasy z celého světa. Stačí připojit cyklistický trenažer k aplikaci a zvolit si z více než tří tisícovek tras podle délky nebo profilu tak, aby každému kdykoliv zapadly do tréninkového plánu. Data aktivity je navíc možné synchronizovat s populárními aplikacemi, jako je Strava nebo TrainingPeaks.

Pro přehrávání videa je nutné povolit cookies typu Marketing. Změnu nastavení provedete zde. Video můžete otevřít v novém panelu.
„Hlavním přínosem pro nás byl transfer know-how v oblasti rozšířené reality a post-processingu videa. Specialisté z VUT nám pomohli při výzkumu a vývoji prototypu pro rekonstrukci 3D scény z 2D videa. Výsledkem je unikátní technologie pro kombinaci reálných videí z atraktivních míst s 3D objekty cyklistů nebo třeba reklamních bannerů,” vysvětluje Petr Samek, ředitel společnosti VirtualTraining, která aktuálně posiluje tým vývojářů o nové developery.

Výzkumníci z brněnské techniky se spolupráci s českými inovativními firmami, vytvářejícími špičkové produkty s uplatněním na globálním trhu, nebrání. Právě naopak. „Je výborné, když se nám podaří dát dohromady spolupráci, která je oboustranně přínosná. Firmám můžeme přispět znalostmi, které by si jinak obtížně vyhledávaly a osvojovaly. Pro nás, jakžto technickou univerzitu, je zase zajímavé uplatnit svoje vědomosti na specifickém zadání a získat tak nový, neotřelý problém k vyřešení,” upřesnil Adam Herout z Ústavu počítačové grafiky a multimédií FIT VUT.
Vyvinutý prototyp společnost VirtualTraining implementovala do vlastního produktu Rouvy, se kterým jsou Vimperští úspěšní po celém světě. Spolupracovat budou například s prestižním cyklistickým závodem Tour de Suisse, který se koná každoročně v polovině června. Jejich úkolem bude natáčet a digitalizovat jednotlivé úseky závodu.

(fra)

Témata

Související články:
Jsem spíš vytrvalec. Jezdit na krátké dráze dokola mě nebaví, říká mladý rychlobruslař
Často mi říkají, že vypadám jako Večerníček, směje se jednokolkař Ondrej Kondek
Zlatou medaili na MSV získal robot z VUT. Umí najít člověka pod sutinami či lavinou
Poznají, kdo na nahrávkách mluví. Jejich aplikace pořizují tajné služby i úvěrové společnosti
Zlatou medaili na MSV získal robot z VUT. Umí najít člověka pod sutinami či lavinou