Sport

25. března 2020

Vývojáři z Vimperka slaví úspěch s aplikací pro cyklisty Rouvy. Známá alpská passa díky ní mohou jezdit v teple domova

Aplikace simuluje reálnou venkovní jízdu pomocí špičkových videí s GPS profilem úseku | Autor: archiv Rouvy
Na vývoji aplikace, která simuluje trénink v prostředí realných cyklotras, spolupracuje jihočeská společnost VirtualTraining s odborníky z FIT VUT. Specialisté z brněnské techniky firmě pomohli při výzkumu a vývoji prototypu pro rekontrukci 3D scény z 2D videa. Rouvy trasy s rozšířenou realitou jsou cestou k zábavnému, avšak poctivému tréninku pro každého.

Aplikace simuluje reálnou venkovní jízdu pomocí špičkových videí s GPS profilem úseku. Trasy s rozšířenou realitou kombinují animované 3D jezdce s reálným videem, takže si mohou cyklisté užívat pestrost a zábavu cyklistiky i doma. Potřebují k tomu pouze chytrý telefon, počítač, nebo tablet, kolo a trenažér.

S Rouvy nesetrvávají v monotónním tempu ubíjejícího indoorového tréninku, ale mohou i v zimním období zdolávat vyhlášené trasy z celého světa. Stačí připojit cyklistický trenažer k aplikaci a zvolit si z více než tří tisícovek tras podle délky nebo profilu tak, aby každému kdykoliv zapadly do tréninkového plánu. Data aktivity je navíc možné synchronizovat s populárními aplikacemi, jako je Strava nebo TrainingPeaks.

Pro přehrávání videa je nutné povolit cookies typu Marketing. Změnu nastavení provedete zde. Video můžete otevřít v novém panelu.
„Hlavním přínosem pro nás byl transfer know-how v oblasti rozšířené reality a post-processingu videa. Specialisté z VUT nám pomohli při výzkumu a vývoji prototypu pro rekonstrukci 3D scény z 2D videa. Výsledkem je unikátní technologie pro kombinaci reálných videí z atraktivních míst s 3D objekty cyklistů nebo třeba reklamních bannerů,” vysvětluje Petr Samek, ředitel společnosti VirtualTraining, která aktuálně posiluje tým vývojářů o nové developery.

Výzkumníci z brněnské techniky se spolupráci s českými inovativními firmami, vytvářejícími špičkové produkty s uplatněním na globálním trhu, nebrání. Právě naopak. „Je výborné, když se nám podaří dát dohromady spolupráci, která je oboustranně přínosná. Firmám můžeme přispět znalostmi, které by si jinak obtížně vyhledávaly a osvojovaly. Pro nás, jakžto technickou univerzitu, je zase zajímavé uplatnit svoje vědomosti na specifickém zadání a získat tak nový, neotřelý problém k vyřešení,” upřesnil Adam Herout z Ústavu počítačové grafiky a multimédií FIT VUT.
Vyvinutý prototyp společnost VirtualTraining implementovala do vlastního produktu Rouvy, se kterým jsou Vimperští úspěšní po celém světě. Spolupracovat budou například s prestižním cyklistickým závodem Tour de Suisse, který se koná každoročně v polovině června. Jejich úkolem bude natáčet a digitalizovat jednotlivé úseky závodu.

(fra)

Témata

Související články:
Zlatou medaili na MSV získal robot z VUT. Umí najít člověka pod sutinami či lavinou
Chytrý autopilot? V začátku vývoje na FIT to bylo něco výjimečného
Mladí profesoři se shodují: Profesura byl přirozený vývoj, neplánovali jsme to
Vědci z FIT vyvíjejí akcelerační technologie pro vysokorychlostní sítě. Jejich sonda pomáhá i v oblasti zákonných odposlechů
Odstraníme nádor z mozku, epileptické záchvaty i třes rukou. Bez jediného řezu, tvrdí programátor Jiří Jaroš