Téma

16. února 2016

CEITEC VUT otevřel laboratoř s přesahem do průmyslu

CEITEC chce více spolupracovat s firmami | Autor: archiv CEITEC VUT

Vyvíjet nové technologie, které budou uplatnitelné v praxi, to je přání většiny vědců. Proto je ale nutné spolupracovat s firmami z oboru, reagovat na jejich potřeby a řešit reálné problémy. Vědcům z CEITEC VUT se tento sen splnil, podařilo se jim otevřít laboratoř v provozních prostorách výrobní firmy v Kunštátu. Mají tak možnost testovat nové technologie hned v praxi a dostat okamžitou zpětnou vazbu. Činnost laboratoře přiblížil Jozef Kaiser z CEITEC VUT.

CEITEC společně s firmou Best-Business nedávno otevřel svou laboratoř přímo ve výrobní firmě. Takové propojení výzkumu a praxe není na české poměry úplně běžné.
Ano, běžné to není, ale nejsme první. My jsme si podobnou spolupráci už vyzkoušeli v rámci jiné společné laboratoře, kde jsme se specializovanou výrobní firmou řešili několik společných grantů. To byl jeden z impulzů pro založení této laboratoře. Druhým impulzem pak bylo, že je potřeba dostávat naše technologie dlouhodobě a systematicky do praxe, přinést je blíž výrobním firmám.

Proč zrovna Kunštát?
To byla spíše shoda okolností. Jeden náš kolega pracoval v kunštátské firmě Best-Business, takže měl s touto společností zkušenosti. Když jsme rozjížděli různé technologie, tak identifikoval dvě nebo tři, které by mohly být zajímavé právě pro tuto firmu. Vloni jsme se tam s kolegy vydali a zjistili, že mají perfektní podmínky a kromě toho i dobrou dopravní dostupnost. Vedení společnosti bylo spolupráci otevřeno, protože si uvědomují, že je potřeba výrobu posunout dál.

Profesor Jozef Kaiser | Autor: archiv CEITEC VUT

Jak spolupráce vypadá v praxi?
Do Kunštátu jsme přemístili část výzkumné skupiny LIBS (spektrometrie laserem indukovaného plazmatu), která identifikovala ve firmě konkrétní problémy, které bychom mohli vyřešit, a oblasti, kde bychom mohli přispět k vývoji produktu. Máme zde i mobilní přístroj na laserovou spektrometrii. Kolegové sem každý týden jezdí a analyzují vzorky, které naberou přímo ve firmě, a také testují možnosti našeho přístroje. V současnosti připravujeme i společné granty, které by podpořily další rozšíření spolupráce, která zde vznikla. Navíc na konci loňského roku se také podařilo společným úsilím založit Centrum průmyslového výzkumu Kunštát, které se má stát regionálním centrem průmyslové spolupráce a pomoct přenášet výsledky naší excelentní vědy do praxe. Výstupem by měl být lepší výrobek nebo efektivnější výrobní postup, nejenom článek do odborného vědeckého časopisu. Navíc bude-li technologie na trhu úspěšná, získá CEITEC prostředky na svůj další rozvoj, třeba na nákup a provoz špičkových vědeckých přístrojů.

Čím konkrétně se zde výzkumná skupina zabývá?
Testují různé vzorky, předvádí naše technologie, které by se zde mohly uplatnit, např. v oblasti analýzy obrazu, získání rentgenových snímků nebo chemické analýzy.

Využíváte také technické výrobní zařízení ve firmě?
To bude až další krok v rámci spolupráce. Podáváme několik grantů, kde budeme technologie testovat přímo v poloprovozu.

Jak dlouho už s firmou aktivně spolupracujete?
Ve firmě Best-Business nyní vědci využívají především technologii LIBS | Autor: archiv CEITEC VUT
Dá se říci, že asi rok. Loni v březnu nám začali posílat vzorky a výzkumníci je analyzovali a společně jsme identifikovali, které zařízení by bylo vhodné přemístit do Kunštátu.
Mají možnost se na tomto projektu podílet také studenti?
Několik studentů tu máme, ale přímo do provozu je samotné poslat nemůžeme, a to z bezpečnostních důvodů. Zatím to řešíme formou exkurzí. Do výzkumu i vývoje zapojujeme studenty už od magisterského studia.

Když se budeme bavit o aplikaci výzkumu v praxi v České republice, mají firmy o spolupráci zájem?
U nás to bohužel není jednoduché. Dlouho se tu totiž preferoval základní výzkum, ale to se teď pomalu mění, i základní výzkum se už orientuje na potřeby společnosti a průmyslu. Změnila to ekonomická krize, kdy si firmy uvědomily, že kromě výroby potřebují i vývoj k tomu, aby se dlouhodobě udržely na trhu. Takže ze strany průmyslu narostl zájem o spolupráci. Bez ní bychom se totiž už dnes neobešli.

Dnes už tedy není těžké přesvědčit firmu, aby se do spolupráce s výzkumnou institucí pustila?
Je to případ od případu, někdy se ozývají samy. Často se navazuje třeba na spolupráci z dřívějška, kdy jde o rozšíření nebo zintenzivnění aktivit. Třeba u průmyslové rentgenové tomografie, což byl ve své době unikát v České republice, to bylo složitější. Museli jsme firmy přesvědčit, že tu technologii potřebují a přináší jim benefity. Po třech letech se nám už firmy ozývají samy.

(tuš)

Témata

Související články:
Lidé si často myslí, že jsme šílení vědci ze sci-fi filmů, říká světový odborník na nanotechnologie
Radim Chmelík: Uvidíme ještě zajímavé věci
Firmy by měly platit za nápady z akademické půdy, říká zakladatel NenoVision
Vědci z VUT významně pomohli s výrobou ochranných pomůcek a nyní pracují na nových projektech
Elektronový mikroskop jako malá laboratoř. Projekt z CEITEC vyhrál hlavní cenu Technologické agentury ČR