Lidé

19. července 2016

Petra Buganská navrhla lávku, která se vznáší nad řekou

Návrh lávky přes řeku Dyji mezi Slupí a Valtrovicemi | Autor: archiv Petry Buganské

Most přes řeku, který vypadá, že levituje? I taková může být pěší lávka v moderním pojetí. Tu navrhla Petra Buganská z Fakulty architektury VUT v Brně. Její práce zaujala porotu soutěže Stavba Jihomoravského kraje 2015 a udělila jí hlavní cenu v kategorii studentských prací.

Lávka Petry Buganské je netradiční zejména díky své konstrukci. Je totiž založena na tensegritě, to znamená, že se skládá z prvků výhradně tlačených a tažených. "Tlačené prvky jsou pevné, ocelové, ty tažené jsou třeba z lana. Tlačené se vůbec nedotýkají, protože jsou spojeny těmi taženými, a tím pádem celá konstrukce vypadá, jako by levitovala," uvedla autorka lávky.

Navržená lávka vede přes řeku Dyji mezi Slupí a Valtrovicemi. Pokud by mělo dojít na její realizaci, bylo by potřeba návrh ještě dopracovat po technické stránce. Metoda tensegrity se zatím v architektuře příliš neuplatňuje. Podobných mostů totiž ve světě není mnoho, najdeme je třeba v Austrálii nebo USA. "Výhodou takovéto konstrukce je úspora materiálu, naopak jsou zde velmi složité spoje, stejně tak i samotná geometrie stavby. V důsledku by tak byla zřejmě finančně náročnější než klasická ocelová konstrukce," vyjmenovává důvody Buganská.

Mosty však nejsou profesní doménou čerstvé absolventky brněnské architektury. "Návrh vznikl jako semestrální práce, téma vzešlo od mého vyučujícího, který získal grant na barokní krajinu na Jaroslavicku. Díky tomu jsem se dostala k lávce přes Dyji," vysvětlila mladá architektka. Navrhuje především bytové a rodinné domy, ale ráda si "odskočí" i k méně tradičním tématům. Například s návrhem památníku zmizelé vesnice v Ječmeništi vloni vyhrála soutěž Beton a architektura, kterou organizovala její domovská fakulta. "Soutěží se účastním poměrně často, je to možnost, jak porovnat svoji práci s ostatními a objevit svoje limity," dodala Buganská.

Lávka přes řeku Dyji díky speciální konstrukci vypadá, jako by se vznášela ve vzduchu | Autor: archiv Petry Buganské
Absolventka architektury navrhla také památník zmizelé vesnice | Autor: archiv Petry Buganské
Vstoupit do fotogalerie

(kah)

Témata

Související články:
Save the Piano! Studentky architektury poslechly – a vyhrály
Lázně, náměstí, radnice. Studenti architektury se poprvé představí v galerii
Mladí architekti z VUT bodovali s návrhy pavlačí i satelitních domů
Dvojice architektů z VUT zvítězila v prestižní studentské soutěži. Pavilon navrhli za pouhých 24 hodin
Cenu Bohuslava Fuchse získal parkovací dům v Novém Lískovci