Téma

9. července 2015

Letní škola IT pro dívky letos neodmítne ani chlapce

Původně šlo o výhradně holčičí záležitost. O usnadnění vstupu do světa IT dívkám usiluje Fakulta informačních technologií VUT v Brně již několik let na různých frontách, tou přední byla vždy Letní počítačová škola pro dívky. Konat se samozřejmě bude i letos, i když jednu zásadní novinku organizátoři starším žákyním a středoškolačkám nabízejí: vezměte si s sebou kluka. Letos poprvé se totiž počítá i s mužským elementem.

„Zájem chlapců evidujeme dlouhodobě, samozřejmě myslím zájem chlapců o IT ( :-) ), a letos jsme jim tedy poprvé zkusili vyjít vstříc. Slibujeme si od toho, že pestřejší složení účastníků průběh letní školy obohatí a děvčata si navíc na vlastní kůži ověří, že IT skutečně není mužskou záležitostí,“ vysvětluje s úsměvem duchovní otec celé akce profesor FIT VUT Jan M. Honzík.

A co na děvčata, případně chlapce, čeká? Letní počítačová škola pro žačky a středoškolačky se po úspěchu z loňského roku uskuteční první zářijový týden, tj. od 31. srpna do 4. září, a opět budou připraveny dvě varianty: pro holky (a kluky) od 12 do 15 let a pro starší studentky a studenty od 16 do 19 let. Hlavní programová náplň ve dvou stupních obtížnosti bude zaměřena na několik klíčových oblastí: při malých hrátkách s Baltíkem proniknou účastníci do základů programování (SGP Systems), naučí se vytvořit vlastní webové stránky snadno a rychle, zvládnou teorii a praxi digitální fotografie a nahlédnou i do oblasti hardwaru, když si zkusí vyrobit vlastní blikající hvězdičku poslouchající na slovo. Chybět jako již tradičně nebude exkurze do firmy IBM, kde si žákyně a žáci letní školy budou moci popovídat s významnými ženami, a to nejen těmi, které se IT naplno věnují, ale i úspěšnými projektovými manažerkami či třeba personalistkami. Svoji účast přislíbila i manželka velvyslance USA Tamar Newbergerová, která je rovněž „ajťačka“.

Program bude připraven od 9 do 15.30 hodin. „Mladší děvčata a chlapci mohou po dohodě s rodiči odejít dřív. Mimobrněnským zájemcům zase můžeme nabídnout, ozvou-li se nám včas, ubytování na vysokoškolských kolejích,“ upřesnil Jan M. Honzík. Absenci v prvních dnech vyučování není třeba řešit. Posun termínu z prázdnin do školního roku totiž doporučili pořadatelům sami pedagogové brněnských škol. „Spojíme se s učiteli dívek a omluvíme je ještě před zahájením letní školy,“ ujistil Jan M. Honzík.

Potěšitelným a lákavým bonusem se stanou i různé soutěže o atraktivní ceny. Bližší informace lze najít na www.fit.vutbr.cz/holky. Uzávěrka přihlášek je do konce srpna, ale protože kapacita kurzů je omezená, s podáním příliš neotálejte. (jih)

Vstoupit do fotogalerie

Témata

Související články:
Špičky české herní scény se o víkendu sjedou do Ivančic
Michal Bidlo zjednodušil metodu pro návrh celulárních automatů
TIP na léto: Vraťte se zpátky v čase v Muzeu výpočetní techniky FIT
Na FIT VUT se studenti mohli zapojit do čtyřiadvacetihodinového hackhatonu
Hledání majitelů je teď snazší. Webový vyhledávač studentky FIT pomáhá vracet zatoulané psy domů