Téma

26. června 2018

Na stavební fakultě šetří přírodu. Instalovali zde automat na filtrovanou vodu

Studenti i zaměstnanci Fakulty stavební si mohou načepovat pitnou vodu z nového automatu | Autor: Pixabay

Omezit spotřebu plastů a tím šetřit přírodu se rozhodli na Fakultě stavební. V květnu zde proto instalovali speciální automat na filtrovanou vodu. Vedení fakulty se tak snaží nenásilnou formou přimět studenty a zaměstnance, aby před koupí nápojů v plastových lahvích upřednostnili čepovanou vodu.

Během prvního měsíce zkušebního provozu se podařilo ušetřit přes tři tisíce půllitrových PET lahví, proto byl 22. května 2018 zahájen ostrý provoz tohoto automatu. „Voda v PET lahvích v prodejních automatech je sice nejlevnější, ovšem voda z výdejníku je zadarmo pro studenty i zaměstnance a navíc si mohou zvolit mezi perlivou a neperlivou variantou,“ uvedl Miloslav Zimmermann z Oddělení vnitřních a vnějších vztahů fakulty. Se vzrůstajícími teplotami se logicky zvyšuje i spotřeba tekutin, proto vedení fakulty právě v těchto dnech zaznamenává největší zájem o tuto vodu.

Výdejník na vodu Filtermac využívá vodu z vodovodu, kterou upraví do té nejvyšší kvality ve chvíli, kdy se stáčí do láhve. Díky filtraci přes aktivní uhlí se odstraní z vody nežádoucí chutě a pachy a také se zachytí všechny částice větší než 0,5 mikronů. Díky UV světlu se také zlikvidují veškeré nežádoucí bakterie. Výsledkem je zdravá voda vynikající chuti, perlivá, nebo neperlivá, a navíc i chlazená.

Výdejníky Filtermac využívají nejčastěji univerzity a firmy, ale také domácnosti. Zařízení bylo na fakultě instalované za finanční podpory sponzorů, společností Metrostav a IMOS Brno. Speciální automat na vodu můžete najít v přízemí hlavní budovy fakulty na ulici Veveří.

Autor: archiv Fakulty stavební VUT
Ostrý provoz automatu na vodu byl zahájen 22. května 2018 | Autor: archiv Fakulty stavební VUT
Autor: archiv firmy Filtermac
Vstoupit do fotogalerie
(kah)

Témata

Související články:
Rostliny na pracovišti umí zlepšit vzduch. Z ložnice by si je ale lidé měli odstěhovat, ukazuje výzkum FAST VUT
Doktorand z FAST VUT zkoumá trhliny v betonu a oceli. Za výzkum získal cenu Brno PhD Talent
Výzkumníci a studenti z FAST založili firmu. Chtějí se stát průkopníky v oblasti moderních kořenových čistíren
Na FAST VUT otevřeli nové studijní programy. Řeší zdravé vnitřní prostředí i správné provozování budov
Přes den nebe a země. Společně se setkávají pod hladinou