Téma

21. července 2017

Porota v soutěži Neuron Prima Zoom ocenila video z VUT

Návrh léků pomocí počítače dokáže výraznou měrou zrychlit proces uvedení nového léku na trh | Autor: archiv Pavlíny Koščové

Vítězné video letošního ročníku Ceny Neuron Prima Zoom odborná porota nevybrala, ale hlavní cenu 100 tisíc korun se rozhodla rozdělit mezi autory čtyř nejoriginálnějších videí, kteří dokázali podat odborné téma přitažlivou a zajímavou formou. A právě mezi nimi se objevilo i video Pavlíny Koščové, které se věnovalo navrhování léků pomocí počítače. Její spot navíc získal přes 700 hlasů od diváků, čímž se stal druhým nejúspěšnějším videem v hlasování veřejnosti.

„O soutěži jsem věděla již z předchozích ročníků a vždycky jsem měla v plánu se do ní někdy přihlásit. Letos to už vyšlo, a i když to tak chvílemi nevypadalo, video jsem nakonec i díky podpoře okolí stihla vytvořit včas,“ prozradila autorka videa, která studuje v doktorském studiu na Ústavu biomedicínského inženýrství na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií VUT.

Pavlína Koščová získala za své video 25 tisíc korun | Autor: archiv Pavlíny Koščové
Ve snímku Koščová pomocí animací poutavou formou vysvětluje, že lze léky navrhovat s využitím výpočetních technologií. Lidé se už několik staletí zabývají tvorbou léčiv, ale s rozvojem průmyslu a technologií se tento proces výrazně změnil. A právě počítačové modelování je velmi důležitým pomocníkem. „Ve videu se zaměřuji na teorii zámku a klíče, jejíž princip je využíván i při molekulovém dokování v rámci vývoje léků. Jedná se v něm o hledání správného klíče – molekuly ligandu, který pasuje do správného zámku – receptorového proteinu, který za projev nemoci odpovídá. Na vazbě ligandu a receptoru je totiž působení mnoha léčiv založeno.“ V počítači tak lze nasimulovat, jak se budou jednotlivé molekuly vzájemně ovlivňovat. Přestože výsledná kombinace léčivých látek musí projít několika studiemi a musí být otestovány mimo jiné i na zvířatech a lidech, počítač dokáže hned na počátku tento proces urychlit. I tak ale trvá roky, než se nové léky dostanou na trh.

Pro přehrávání videa je nutné povolit cookies typu Marketing. Změnu nastavení provedete zde. Video můžete otevřít v novém panelu.

Při práci na snímku si doktorandka splnila svůj sen – propojit vědu a videotvorbu. Audiovizuální produkci se přitom začala věnovat teprve před pár lety v rámci svého dobrovolnického působení v organizaci ESN. Na začátku však neměla Pavlína Koščová úplně jasný plán, jakému tématu se bude ve videu věnovat. „Zkoušela jsem některé své myšlenky realizovat v animacích, abych věděla, co se dá jednoduše a pochopitelně znázornit a co už by bylo příliš abstraktní. A také jestli by na sebe jednotlivé nápady dokázaly navazovat a vyprávět srozumitelný příběh,“ popsala autorka. Oslovila také herce Petra Hanáka, který snímku propůjčil svůj hlas. Zpětnou vazbu jí poskytovali jak přátelé, kolegové a rodina, tak i například spolucestující ve vlaku.

Video se podařilo dokončit včas a i když nezískalo hlavní cenu, umístění mezi čtyřmi nejlepšími je pro autorku velký úspěch. „Ocenění Nadačního fondu Neuron pro mne znamená motivaci do další tvorby, protože i v budoucnu bych se chtěla propagaci vědy více věnovat,“ shrnula Koščová.

Autorka videa je doktorandkou na Ústavu biomedicínského inženýrství | Autor: archiv Pavlíny Koščové
Autor: archiv Pavlíny Koščové
Pavlína Koščová se ve videu zaměřila na metodu zámku a klíče | Autor: archiv Pavlíny Koščové
Vstoupit do fotogalerie

(kah)

Témata

Související články:
Vědci z VUT významně pomohli s výrobou ochranných pomůcek a nyní pracují na nových projektech
Vyšší efektivita a zcela nové aplikace. Na satelitech pro velmi nízkou oběžnou dráhu spolupracují i odborníci z FEKT VUT
Poptávka po čipech neustále roste. Na CEITEC VUT se studenti v high-tech laboratořích učí vyrábět vlastní
Biofyzika je náročný obor vyžadující znalosti biologie i technickou zdatnost, říká oceněný Čmiel
Studentka biomedicíny uspěla se svou prací zaměřenou na interakci léčiv