Lidé

17. března 2016

Finalistkou Ceny Jindřicha Chalupeckého je studentka FaVU Katarína Hládeková

Fotografie z výstavy Obrazy tohoto blogu, která se konala v brněnské galerii TIC | Autor: archiv Kataríny Hládekové

Mezi pětici finalistů letošního ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého se dostala i doktorandka Katarína Hládeková, která studuje na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně. Tato významná cena je určena mladým umělcům do 35 let a může znamenat výrazný posun v jejich kariéře.

„Pro mladého umělce je to prestiž dostat se do finále soutěže. Díky mediální kampani se finalisté dostanou více do povědomí veřejnosti. V Česku je to vlastně jedno z nejvyšších ocenění, kterými se můžou mladí tvůrci pochlubit,“ vysvětlila Hládeková. Porotu zaujala na její tvorbě především mimořádná výtvarná inteligence a čistota provedení konceptuálních operací s idejemi a zkoumanými vztahy mezi realitou, modelem a jejich mentálním obrazem. Mladá umělkyně pracuje především s videem a fotografií. „Soustředím se na urbanismus a architektonický model, hlavně na jeho významy,“ dodává.

Katarína Hládeková se stala jednou z finalistek Ceny Jindřicha Chalupeckého | Autor: archiv Kataríny Hládekové

Katarína Hládeková pochází z kulturně založené rodiny, ale o umění se začala výrazněji zajímat až na gymnáziu. Po střední škole šla studovat umění do Košic, později do Brna a Ústí nad Labem. Nakonec se ale v roce 2014 rozhodla vrátit do Brna. V rámci svého doktorského studia působí v ateliéru Richarda Fajnora. „Na začátku jsem se věnovala spíše klasické malbě, ale když jsem přišla studovat do Brna, začala jsem se věnovat trochu širšímu pojetí umění,“ popisuje Hládeková. Momentálně má za sebou řadu individuálních i kolektivních výstav, především v Česku a na Slovensku. V současnosti plánuje výstavu spojenou s disertační prací, což jsou vlastně čtyři výstavní projekty. Pomalu už ale připravuje také koncepci výstavy na finále Ceny Jindřicha Chalupeckého, které se uskuteční na podzim tohoto roku.

Autor: archiv Kataríny Hládekové
Autor: archiv Kataríny Hládekové
Autor: archiv Kataríny Hládekové
Autor: archiv Kataríny Hládekové
Vstoupit do fotogalerie


(tuš)

Témata

Související články:
Výstava Loučení je intimní zpovědí o odchodu člověka
První místo a Cena sympatie diváků. Tak se letos zapsala FaVU do Cen kritiky za mladou malbu
„Na FaVU nevznikají obyčejné hry a ani nemají, prostředí je tu dráždivé,“ říká vedoucí Ateliéru herních médií
Vetřelci a volavky získali další cenu. Tentokrát na knižním veletrhu v Lipsku
Pulicarova cena: Za knížku, kterou napsal, graficky upravil a vydal, i když sám jiné nečte