Téma

7. června 2018

Startuje Nord Art – jedna z největších uměleckých přehlídek v Evropě. Letošní ročník se zaměří na Česko. Svá díla představí i čtyři pedagogové FaVU

České umění dostalo prostor v celém jednom pavilonu | Autor: archiv Lucie Pangrácové
Více než 3 000 žádostí umělců ze 105 zemí světa – takový byl zájem tvůrců o aktuální ročník přehlídky Nord Art, který začíná 9. června. Prestižní akce se již tradičně koná na severu Německa, ve městech Büdelsdorf a Rendsburg, a každoročně ji navštíví okolo 200 tisíc lidí. Kromě různých pohledů na jednotlivé kultury přehlídka každoročně nabízí také podrobnější představení jedné země a jejího umění. Pro jubilejní 20. ročník byla vybrána Česká republika, která tak na výstavě bude mít speciální pavilon.

Ten zabírá jednu ze šesti výstavních hal a jeho součástí je zvýšené patro, které mimo jiné umožňuje pohled na expozici v přízemí z nezvyklé perspektivy. Kurátoři Lucie Pangrácová, studentka doktorského studia FaVU, a pedagog FaVU Michal Gabriel tak museli vybírat díla, která jsou dostatečně monumentální, aby byla atraktivní i při pohledu z dálky a ze shora. Výsledkem jejich více než půlroční práce je expozice s názvem Na hranicích bezmezného a budoucího/ dematerializovaná socha a materializovaná malba. Kurátoři se soustředili na nový technologický a tvůrčí fenomén – digitální sochařství. „Právě v této oblasti Česká republika nejenže drží krok se světovou tvorbou, ale díky Studiu digitálního sochařství na Fakultě výtvarných umění v Ateliéru Socha I., který vedou Michal Gabriel a Tomáš Medek, se zároveň prosazuje do popředí,“ vysvětluje Lucie Pangrácová.

K vidění jsou mimo jiné díla Tomáše Medka, který působí na FaVU jako pedagog | Autor: archiv Lucie Pangrácové
Digitální sochařství zahrnuje různorodou škálu tvůrčích přístupů a využívá technologické inovace. Společným rysem děl je podle Pangrácové „práce s tvary bez limitů diktovaných materiálem, tedy určitá dematerializace tohoto oboru.“ Mezi vystavenými exponáty z oblasti digitálního sochařství budou díla již zmiňovaného Michala Gabriela, který vytvořil i úvodní sochu celé expozice – Moonlight, dále pak absolventa FaVU Tomáše Pavlackého a pedagogů FaVU Tomáše Medka a Pavla Korbičky. „Na výstavě se prezentuji trojicí světelných neonových plastik s názvem Taneční kaligrafie (E1). Ta zobrazuje proměnu jediné taneční kreace skrze její opakované trojí provedení, kdy lidské tělo nedokáže identicky zopakovat tentýž pohyb,“ říká Korbička, který při tvorbě díla vycházel z exaktního záznamu tance ve 3D skeneru.

Jako protiváha k dílům digitálního sochařství vybrali kurátoři malbu, která naopak akcentuje materiální rovinu. „Pracuje s barvou jako s hmotou, je provedena v nezvyklém médiu, využívá malířské vlastnosti prostředků, které nejsou pro malbu typické, nebo činí z malířského média téma. Malba v tomto pojetí přestává být tenkou téměř nehmotnou vrstvou pigmentu konstruující na podkladu iluzi objektu či prostoru, ale její nástroje jsou zviditelněné svojí excentričností, forma sama je tematizována,“ upřesňuje Lucie Pangrácová. V této sekci svá díla představí děkan FaVU Milan Houser, jehož plátna a objekty vznikají litím několika kilogramů laku na plátno či jiný povrch, David Hanvald, který na svých plátnech obraz jako takový relativizuje a dává stejný význam tomu, co na něm není, jako tomu, co na něm je. Petr Nikl pak na přehlídce prezentuje hned několik různých poloh své malířské práce. Od kreseb vzniklých náhodným pohybem mechanických hraček namočených v barvě, přes reminiscence rodinných fotografií provedených hliníkovým práškem či pigmentem, až po rozpíjené tušové malby připomínající dálný východ.

Kromě malířů a sochařů bude na severu Německa vystavovat i fotograf Jiří David. Návštěvníci českého pavilonu budou moci zhlédnout jeho soubor Skryté podoby, ve kterém pracuje s tváří a jejím zrcadlením. Autor zkonstruoval dvojportréty téže osoby, na kterých zrcadlí vždy identickou polovinu tváře a odhalil tak dvě komplementární identity zobrazovaného. Tímto originálním způsobem představuje osobnosti světového významu, například Václava Havla.

Výstavu doplní snímky fotografa Jiřího Davida | Autor: archiv Lucie Pangrácové

Na výstavě Nord Art se letos představí 13 českých umělců. Ti také dostanou příležitost zúčastnit se slavnostního zahájení, které je velkou společenskou i mediální událostí. Tematické linky české expozice tvoří dematerializovaná socha a materializovaná malba. „Došlo vlastně k určité výměně rolí toho, co je pro jednotlivé umělecké obory typické,“ upřesňuje kurátorka Lucie Pangrácová. Český pavilon zaplní jak díla renomovaných autorů, ale i mladých nadějných umělců. Některá díla navíc návštěvníci přehlídky Nord Art uvidí jako vůbec první. Například sedmimetrová socha žraloka z nerezové oceli od Michala Gabriela nazvaná Moonlight nebo z 3D tisku vytvořený objekt Hokaido od Tomáše Medka.

Mezinárodní přehlídka Nord Art se pro veřejnost otevírá 9. června a potrvá až do 7. října. Patronem českého pavilonu bude velvyslanec České republiky v Německu Tomáš Jan Podivínský.

Autor: archiv Lucie Pangrácové
Autor: archiv Lucie Pangrácové
Autor: archiv Lucie Pangrácové
Autor: archiv Lucie Pangrácové
Vstoupit do fotogalerie

(sob)

 

Témata

Související články:
Petr Dub: Nic jako „štěstí živit se uměním“ neexistuje
S Irenou Armutidisovou po schodištích Ernsta Wiesnera
Diplomanti z FAVU se loučí závěrečnou výstavou. Většinu děl lze koupit
Moravská galerie mění image. Chce přilákat víc lidí
Letošní diplomanti z FaVU zaplnili dva výstavní prostory