Téma

29. září 2023

Středoškoláci přijeli na VUT vyzkoušet Kybernetickou arénu

Nalákat zájemce o studium informační bezpečnosti a ukázat jim moderní podobu výuky na univerzitě se rozhodli experti na kybernetickou bezpečnost z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT. Na brněnskou techniku proto během června zavítaly hned tři skupinky studentů středních škol, aby si ve speciální Kybernetické aréně vyzkoušely, jaké to je ocitnout se v roli etického hackera.

Kromě prohlídky laboratoří byla pro středoškoláky největším lákadlem hra, která jim měla přiblížit kybernetickou bezpečnost. Jedním z tvůrců hry, která funguje přes webové rozhraní, je i Zdeněk Martinásek z Ústavu telekomunikací: „Máme například scénář, kdy studentovi na dovolené unesou přítelkyni a on se ji snaží zachránit. Je založen na skutečném penetračním testu a díky herním prvkům je řešení relativně těžké bezpečnostní úlohy pro studenta zábavné.“ Studenti si při hraní vyzkouší, jak obejít zabezpečení a dostat se k důležitým informacím. Pokud jde o prolamování bezpečnosti za účelem zjištění nedostatků v zabezpečení, říká se mu etický hacking.

Středoškoláci si vyzkoušeli hru Capture the Flag neboli v překladu Hra o vlajku. Hráči hledají vlajky záměrně schované v programech nebo na webových stránkách a testují tím schopnost nacházet chyby a slabá místa v zabezpečení. Cílem je mimo jiné ukázat, že když je heslo slabé, je jednoduché ho prolomit. „S takovým formátem výuky jsem se zatím nesetkal. Hra byla podobná online soutěžím, jako byla třeba technologická olympiáda, které jsme se s kamarády účastnili. Tohle mělo pěkný náhled do praktického využití,“ říká Martin Smítka, vítěz jednoho z kol, který je aktuálně v pátém ročníku osmiletého studia Gymnázia Matyáše Lercha v Brně. Podobně je na tom i vítěz z Gymnázia třída Kapitána Jaroše v Brně Tomáš Melichárek: „Už od malička mě tohle téma zajímá a byl jsem i na soutěžích jako třeba programovací nebo matematická olympiáda, takže to pro mě bylo relativně jednoduché, ale byla to zábava.“


Třetí skupinku tvořili studenti Střední průmyslové školy v Třebíči, ze které přišel na brněnskou techniku i Willi Lazarov, student magisterského programu Informační bezpečnosti. Je zároveň i tvůrcem a lektorem Kybernetické arény BUTCA (Brno University of Technology Cyber Arena) „Když jsem studoval na střední škole, nic takového se u nás nevyučovalo a moc lidí se o to nezajímalo. Dnes se již informační bezpečnost do výuky zapojuje,“ vzpomíná student, který pro středoškoláky scénář hry připravoval: „studenti z Třebíče již v tomto roce absolvovali základní trénink v kybernetické aréně, připravili jsme pro ně tedy pokročilejší scénář zaměřený na penetrační testování chytrých elektroměrů, aby viděli, že se dá testovat i reálné zařízení v praxi.“

Úspěšnou spolupráci si pochvaluje i Ladislav Havlát, zástupce ředitele třebíčské průmyslovky: „My jsme samozřejmě velmi rádi, že můžeme takto spolupracovat s vysokou školou, protože nám to dává jiný způsob výuky, a hlavně nám to řeší i nedostatek kvalifikovaných učitelů, protože to je samozřejmě v současnosti velký problém.“ Střední průmyslová škola v Třebíči je totiž první školou, která platformu kybernetické arény nasadí do běžné výuky ve školním roce 2023/2024. „Kybernetickou arénu jsme od VUT v Brně zakoupili pro výuku informační bezpečnosti, protože ji vidíme jako obrovskou příležitost, a to nejenom pro studenty naší střední školy. Podle mě je potřeba začít s výukou těchto témat už na základních a pokračovat až k vysokým školám, abychom v budoucnu měli dostatek odborníků pro praxi,“ uzavírá Havlát.

Kybernetická aréna BUTCA lze individualizovat na přání zákazníka a je připravena pomoci při výuce kybernetické bezpečnosti na středních i vysokých školách. Chcete se o ní dočíst více, vyzkoušet si ji nebo zakoupit pro školu licenci? Podívejte se na www.butca.vut.cz a kontaktujte nás!

(val)

Vstoupit do fotogalerie

Témata

Související články:
Nový cíl pro elektromobil Super EL? Dojezd 1 000 kilometrů
Student sestrojil zařízení na ohřev vody pomocí slunce. Získal cenu rektora
Bývalí studenti VUT dobývají svět se zařízením na lokalizaci uvnitř budov
Ve zkratovně testují zahraniční firmy svá elektrická zařízení před uvedením na trh
Produkty musí řešit problémy zákazníků, tvrdí vývojář Medinga