Téma

13. listopadu 2015

Teorie bez praxe nestačí, tvrdí zaměstnanci MechLabu

Studenti se dostanou i k reálným projektům | Autor: zep

Sestavit a naprogramovat si vlastního robota či auto na dálkové ovládání. Mechatronická laboratoř (MechLab) na Fakultě strojního inženýrství umožňuje studentům plnit si dětské sny a vyzkoušet vlastní nápady v praxi. Nenabízí ovšem jen zábavu na volná odpoledne, ale především možnost spolupracovat na zcela unikátních řešeních pro české a mezinárodní společnosti.

„Laboratoř vznikla v roce 2009 a jejím hlavním účelem je umožnit studentům práci s reálnými zařízeními. To je podle mého názoru podstatně zajímavější a efektivnější způsob výuky, než např. pouhé počítačové simulace,“ říká vedoucí MechLabu Robert Grepl. Díky svému praktickému zaměření si k laboratoři velmi rychle našli cestu nejen studenti, ale i lidé z nejrůznějších odvětví průmyslu. „Máme řadu zakázek od strojírenských firem, především z automobilového průmyslu, vyvíjíme ale například i přístroje pro univerzity,“ dodává Grepl.

Soutěže prověřují především schopnost použít teoretické znalosti | Autor: Mechatronická laboratoř

Celkově zájem společností na mechatronice vítají. Nejen, že komerční zakázky umožňují z větší části zaplatit chod laboratoře, ale studenti díky nim mohou získat už na škole velmi praktické zkušenosti. „Pokud to jde, snažíme se studenty v maximální možné míře zapojit. A ze zkušenosti můžu říct, že je to pak na nich vidět,“ říká Grepl.

To potvrzuje i student doktorského studia Michal Matějásko, který je zapojený i do projektů MechLabu. „Dokud člověk v praxi neaplikuje to, co si přečte v knížkách, jeho znalosti mají mnohem menší hodnotu. Nehledě na to, že až díky využívání teorie a pouček v praxi, člověk řadu věcí pochopí a lépe si je pamatuje,“ vysvětluje hlavní přínos práce v laboratoři Matějásko. Navíc dodává, že pocitu, kdy člověk poprvé vyvíjené zařízení spustí a vše funguje, se nic nevyrovná.

Nejzajímavější projekt, do kterého byl doposud Michal Matějásko zapojen, byl podle jeho slov vývoj pohybového simulátoru pro firmu Bosch. „Toto zařízení simuluje zrychlení a sílu působící na výrobek při rozjíždění, brzdění nebo při průjezdu zatáčkou. Společnost ho využívá při testování svých výrobků pro automobilový průmysl,“ objasňuje Grepl.

Pro přehrávání videa je nutné povolit cookies typu Marketing. Změnu nastavení provedete zde. Video můžete otevřít v novém panelu.

Tým z Mechatronické laboratoře stojí také například za systémem bezdrátových senzorů teploty či vibrací, zařízením na simulaci stárnutí balistických vest pro ověření jejich bezpečnosti po opakovaném praní nebo za inkubátorem pro uchovávání biologických vzorků.

O absolventy mechatroniky je ve firmách zájem 

„Často jsou to věci technicky jednoduché, ale vyladit je v praxi je pak mnohem náročnější,“ upozorňuje Grepl. O tom se ostatně mohli přesvědčit i účastníci letošní soutěže LEGO.mechlab 2015. Ti měli za úkol v týmech po dvou až čtyřech studentech sestavit a naprogramovat vlastního robota ze stavebnice Lego Mindstorms. Vítězem byl ten tým, jehož robot projel nejrychleji stanovenou trasu a zvládl zadaný úkol. „Soutěžící zjistili, že nestačí umět jen programovat. Často totiž záleží na maličkostech, jako je osvětlení, napětí baterie atd.,“ dodává vedoucí Mechatronické laboratoře Robert Grepl.

Právě pro schopnost obsáhnout několik oborů zaráz a schopnost je propojovat podle potřeby jsou ale absolventi mechatroniky nyní velmi žádanými odborníky. To ostatně dokazuje i průzkum mezi absolventy Fakulty strojního inženýrství, který ukázal, že odborníci v oboru mechatronika mají nejvyšší nástupní platy z celé fakulty.

 

(zep)

Mechatronická laboratoř vznikla na FSI před šesti lety | Autor: zep
Funkční model auta sestavený v MechLabu | Autor: zep
Schopnost orientovat se v mnoha oborech je jednou z předností mechatroniky | Autor: zep
V laboratoři mohou studenti vyzkoušet své nápady | Autor: zep
Vstoupit do fotogalerie

Témata

Související články:
Letecký ústav vyslal k nebi další novinku. Monitorovacího Kondora
Klimatická komora prověřila i astronauta v záloze
Optická vlákna pomohou nahlédnout do nejhlubších částí mozku. Na výzkumu pracuje i doktorand z FSI
Káva má být příjemný zážitek. Mléko či cukr nevadí, říká Aleš Pospíšil z European Coffee Trip
Na VUT vzniká nový studijní program Jaderná energetika. Nabídne stáže i novou laboratoř