Téma

17. dubna 2024

Výuku na FaVU VUT vedlo americké umělecké duo MSHR. Překvapily nás pokročilé výtvarné postupy studentů, shodují se

Umělecké duo MSHR představilo studentům systémové umění i využití elektronické hudby ve své práci | Autor: Paolo Biava
Ateliér hostujících umělců na FaVU VUT vedlo v zimním semestru americké umělecké duo MSHR. Svou první pedagogickou zkušenost hodnotí Brenna Murphy a Birch Cooper pozitivně. Líbilo se jim sledovat, jak se studentské práce během semestru vyvíjí, a ocenili také možnost navázat se studenty osobnější vztah. Ve svém ateliéru představili zejména systémové umění a experimentální elektronickou hudbu, což jsou některá ze stěžejních témat jejich vlastní umělecké dráhy.

Američtí umělci Brenna Murphy a Birch Cooper poprvé navštívili Česko před dvěma lety. Byli jsme tehdy pozváni do Brna Jonasem Gruskou k realizaci instalace v katakombách pod Terénem. Součástí přehlídky byla i spolupráce organizovaná Jonasem a výstava úžasného budapešťského uměleckého kolektivu EJTEC. Byl to skvělý zážitek a moc rádi jsme se seznámili s lidmi, kteří za Terénem a městem Brnem stojí,” popisují Brenna Murphy a Birch Cooper.

Během pobytu v Česku také zjistili, že existuje instituce věnovaná tvorbě Steiny a Woodyho Vasulkových, Vasulka Kitchen Brno (VKB). Byli jsme nadšeni, když jsme se o tom dozvěděli, protože manželé Vasulkovi pro nás byli v průběhu let velmi důležitými umělci. Právě díky návštěvě VKB jsme se seznámili s Jenifer DeFelice, která nás později velkoryse pozvala k vedení Ateliéru hostujících umělců v zimním semestru 2023. Původně jsme doufali, že ve VKB uskutečníme rezidenční pobyt. Na FaVU jsme ale nakonec získali delší pobyt a první pedagogickou zkušenost,” dodává Brenna Murphy.

Jelikož jsou osnovy Ateliéru hostujícího umělce velmi otevřené a obecně založené na práci daného člověka, rozhodli se Brenna Murphy a Birch Cooper zaměřit především na systémové umění a experimentální elektronickou hudbu. Také jsme se snažili reagovat na rozhovory se studenty, jejich zájmy i zpětnou vazbu. Hodně času jsme věnovali i představování děl umělců, kteří svou prací inspirovali nás,” popisuje Birch Cooper.

Interaktivní instalace Index Network Entity ve Vašulka Kitchen Brno | Autor: archiv Domu pánů z Kunštátu
Ačkoliv umělecké duo už v minulosti školy naštěvovalo, nikdy nevedli celosemestrální výuku. Doposud jsme vždy byli jen několik hodin, maximálně pár dní. Velkým rozdílem v naší práci na FaVU byla trvalá odpovědnost, kterou jsme měli vůči studentům a celé třídě. Moc nás bavilo sledovat, jak se práce studentů v průběhu semestru vyvíjejí, a bylo příjemné mít k nim osobnější vztah,” shodují se Brenna Murphy a Birch Cooper s tím, že je zaujalo i to, jak vyspělé a pokročilé výtvarné postupy mnozí studenti ve svém věku využívali.

Během pobytu v Brně se umělci vystupující pod názvem MSHR podíleli i na umělecké instalaci v Domě pánů z Kunštátu. Byli jsme opravdu poctěni, že jsme se mohli podělit o naši práci v kontextu brněnské Vasulkovy kuchyně. K účasti na přehlídce nás přizvala Barbora Šedivá na základě návrhu, který jsme předložili už v žádosti o rezidenci ve VKB,” přibližují američtí umělci. Byla to pro nás skvělá příležitost uvést dílo, které jsme si představovali, do reality. Jádrem je systém zpětné vazby mezi živě renderovaným generativním zvukem a videem s fyzickým rozhraním. Sérii jsme nazvali Network Entity,” dodává Brenna Murphy.

Během pobytu v Brně měli možnost rozvinout a sdílet dokonce dvě vyjádření tohoto nového zkoumání, jak o svém projektu mluví. Jedním z nich byla zmíněná interaktivní instalace na výstavě VKB. A druhým živá AV performance pro ostravskou Kameru OKO kurátorovanou Ondřejem Lasákem,” upřesňuje Birch Cooper.

Další z prací dua MSHR - Mesh Manifold v LOM v Bratislavě | Autor: Simon Luptak
V letošním roce čeká MSHR další cestování. Začátek roku strávila dvojice performačním turné po Evropě. Nyní nás čeká společná rezidence na Long Islandu s uměleckým duem LoVid. Máme v úmyslu vytvořit album založené na systémech kombinujících naše vlastnoručně vyrobené elektronické nástroje. Odtud budeme pokračovat dál,” přibližují na závěr své plány Brenna Murphy a Birch Cooper. Dodávají však, že by byli moc rádi, kdyby se jim v budoucnu podařilo vymyslet s FaVU VUT nějakou spolupráci a mohli se do Brna vrátit.

(zeh)

Témata

Související články:
Spojili beton s módou. Pod značkou Industry Jewels vyrábí unikátní betonové šperky
S Irenou Armutidisovou po schodištích Ernsta Wiesnera
Digitální sochařství: FaVU byla první v Evropě
Úspěšný ilustrátor a pedagog FaVU Jan Šrámek vytvořil originální dar pro významné hosty VUT
Je to dobrý pocit, sednout si na vlastní lavičku, říká autor šlapanického mobiliáře