Lidé

18. listopadu 2015

Igor Potúček z Camvision: Analýza obrazu mě přivedla k fotbalu

Absolvent FIT Igor Potúček | Autor: archiv Igora Potúčka

Téměř 20 let strávil Igor Potúček na půdě Vysokého učení technického v Brně. Co se naučil, teď úročí především ve fotbalovém byznysu. Řešení jeho firmy umožňuje pořizovat záznam z utkání a pomáhá týmům lépe nastavovat strategii a taktiku.

Práci na vlastních projektech začal Potúček už během svého působení na akademické půdě. „Na univerzitě je spousta chytrých lidí pracujících na zajímavých řešeních, chybělo mi ale větší propojení s praxí,“ ohlíží se do nedávné minulosti Potúček. Studium a účast na výzkumu mu pomohly získat cenné zkušenosti a znalosti v oboru, rozhodl se však odejít a naplno věnovat svému podnikání.

Použití analytického systému v rámci živého utkání | Autor: archiv Igora Potúčka

Spolupráci navázal s prestižním nizozemským fotbalovým klubem Feyenoord Rotterdam, který se stal jedním z jeho prvních zákazníků. „Týmové sporty jsem vlastně nikdy nehrával, ve volném čase si spíš sednu na kolo, podniknu nějaký výlet s rodinou nebo si zajdu do posilovny,“ přiznává informatik. K fotbalu ho přivedlo až studium a akademická práce z oblasti zpracování obrazu z kamerových systémů.

Své zkušenosti využil ve firmě Camvision, která zpracovává obraz nejčastěji právě v oblasti sportu. „Umíme bezobslužně zaznamenat celý fotbalový zápas a zároveň k němu dodat nástroje na jeho grafickou analýzu,“ vysvětluje Potúček. Týmy si tak můžou zpětně přehrát celý zápas a probrat správnost své taktiky v klíčových okamžicích. Pro lepší názornost dodává Potúček trenérům a jejich hráčům tzv. elektronickou tužku. Kromě fotbalu lze jeho řešení uplatnit i v dalších týmových sportech jako je basketbal nebo rugby, ale i mimo oblast sportu. Firma vyvíjela například software pro kamerový systém vozidel železniční dopravy v Litvě a Rusku.

Obratem v podnikatelské dráze byl pro IT specialistu vstup do programu JIC MASTER, který v minulých měsících absolvoval. Jedná se o půlroční program Jihomoravského inovačního centra (JIC) pro rozvoj technologických firem v regionu. Konzultanti JIC mu pomohli utřídit si myšlenky a nasměrovat podnikání správnou cestou. „Dřív jsme se víc orientovali na vývoj a distribuci produktu jsme přenechávali jiným, teď se pokoušíme víc starat o byznys a dostat se blíž k zákazníkům, abychom měli přesnou představu, co potřebují.“

Analýzu obrazu lze využít i ve sportu | Autor: archiv Igora Potúčka

Kromě konzultací s experty JIC jsou účastníkům programu otevřené také semináře a networkingové akce. Na jedné takové potkal Potúček firmu Media4Future, se kterou založili společný projekt lookeeno, který využívá virtuální realitu pro reklamní akce.

V budoucnu by se chtěl Potúček vrhnout do zautomatizovaného vysílání přenosů ze zápasů po internetu, které se obejdou bez nutnosti posílat na místo přenosovou techniku a člověka, co by ji obsluhoval. A také do tzv. videorozhodčí, kteří si v případě nejistoty budou moci prohlížet klíčové momenty zápasu ze širokoúhlých záběrů a situaci si pomocí sofistikovaných nástrojů zanalyzovat. Kromě toho někdejší badatel pošilhává po návratu k výzkumu. „Rád bych časem využil možnosti akademického výzkumu i ve svém vlastním podnikání,“ plánuje Potúček.

Igor Potúček a Stanislav Sumec přebírají certifikát o absolvování programu JIC MASTER | Autor: JIC

Martina Pelcová

Témata

Související články:
Karel Tlusťák: K úspěchu je potřeba mít za sebou dobrý tým lidí
Díky výhře Ceny Wernera von Siemense jsem nastartoval kariéru, říká absolvent Jan Verner
Aplikace českých vývojářů propojuje mladou generaci se seniory
Brněnský akcelerátor opět otevírá přihlášky. V minulosti uspěli i studenti z VUT
Miliony cestovatelů si pohodlněji plánují dovolenou díky absolventovi VUT