Lidé

10. dubna 2017

Jaroslav List: Boj o titul krále Majálesu je pro mě další výzva

Letošní kandidát na Krále Majálesu je nejen technik, ale i hudebně nadaný | Autor: archiv Jaroslava Lista

Majálesový měsíc odstartoval a to znamená, že začne tvrdý boj o hlasy pro kandidáty na krále a královnu Majálesu za jednotlivé univerzity. Studenti VUT si jako svého zástupce vybrali Jaroslava Lista z Fakulty strojního inženýrství, který rozhodně nechce podcenit přípravu. Jeho cíl je jasný – udržet vládu nad Brnem na půdě naší univerzity.

Na kandidáta na krále Majálesu jste se přihlásil sám, nebo Vás musel někdo vyhecovat?
Těsně před koncem minulého roku jsem potkal jednu kamarádku, která se mě zeptala, jestli bych nechtěl kandidovat na krále. Tehdy jsem si řekl, proč ne. Na VUT jsou ale trochu jiná pravidla než na ostatních univerzitách. Tam přihlašují kandidáty jejich kamarádi, u nás se hlásí kandidát sám. Navíc už do přihlášky jsem musel napsat motivační dopis, proč chci být králem, a formulovat svůj program pro studenty VUT a Studentské Brno.

Máte už promyšlenou strategii, jak vyhrát titul krále Majálesu?
Pracujeme z plných sil na kampani. Stojí za mnou tým skvělých lidí, kteří nám pomáhají s přípravami. Momentálně máme rozdělené role. Například královna bude zodpovídat za alegorický průvod, koordinátorka řeší marketingové záležitosti. Všechno se teprve rýsuje, tak zatím nebudu nic prozrazovat.

V čem jste byl lepší než Vaši konkurenti, kteří s Vámi letos kandidovali?
Byl to od začátku tvrdý boj. Měl jsem dva konkurenty. Jsou to oba aktivní studenti zapojení ve studentské organizaci. Jedním z kritérií byl počet lajků na Facebooku u kandidátské fotky. A od začátku šlo vidět, že máme všichni silnou podporu. Jsem rád, že jsem byl zvolen právě já, ale i oba další kandidáti by byli skvělou volbou.

Kde všude Vás budeme moci během majálesového měsíce potkat?
Kalendář už mám pěkně plný. Prakticky na každý den tam něco je. První akcí byla stavba májky 6. dubna na náměstí Svobody, kde bylo studenty VUT opravdu hodně vidět, a byl to skvělý den s mými kolegy, ale také s ostatními z dalších univerzit. Chtěl bych všechny pozvat na Odpadkobraní, Strojařské schody a Fotbalový souboj univerzit, kde jsem jedním z organizátorů a odpovídám za tým a program. Je toho v plánu opravdu hodně a určitě ještě něco přibude.

Jarek se v loňském roce účastnil mezinárodního finále EBECu v Bělehradě | Autor: archiv Jaroslava Lista

Věnujete se hře na klavír. Hodláte toho nějak využít i při boji o královský trůn?
Na klavír hraji od šesti let, ale během studia na vysoké škole to trochu zanedbávám. Teď jsem si koupil klavír na kolej, abych mohl víc trénovat. Snažím se k tomu postupně vracet, protože mi přijde fajn, když člověk umí něco navíc. Jestli toho využiji i během kampaně, to zatím nevím. Nějaké nápady na vystoupení padly, tak uvidíme, jak se to nakonec vyvrbí.

Máte už svoji královskou gardu?
Mám kolem sebe spoustu aktivních lidí, se kterými řeším kampaň. Základ gardy už je tedy jasný. Ale s otevřenou náručí přivítáme každého pozitivního a aktivního člověka, který by chtěl pomoci VUT získat trůn na Majálesu a pořádně si s námi užít studentský měsíc. Potkal jsem se i s bývalými králi VUT a probírali jsme pomoc s kampaní. Nějaké jejich rady a zkušenosti se určitě budou hodit.

Co říkáte na svoji královnu?
Seznámili jsme se před dvěma měsíci a musím říct, že je to super holka. Na to, že je teprve prvačka, tak je hodně aktivní a vrhla se do všeho po hlavě. Je velice šikovná a zodpovědná. Myslím, že jsme si sedli a rozumíme si. Navíc spolu děláme od začátku roku na více projektech a skutečně si tu spolupráci užíváme.

Ve svém královském programu se bude snažit prosadit nonstop otevírací dobu knihoven | Autor: archiv Jaroslava Lista

Už znáte své protikandidáty z dalších univerzit?
Ano, už vím, kdo bude za kterou univerzit soutěžit. Každoročně je největším konkurentem Mendelova univerzita, která před VUT získala titul krále i miss několikrát. Letos ale bude změna, protože se do boje o trůn nově zapojí i Veterinární a farmaceutická univerzita, která je sice malá, ale může překvapit. Na jejich královské party bylo opravdu hodně lidí a kandidáti měli velikou podporu. Všichni kandidáti jsou velice milí a přátelští, takže pevně věřím, že to bude všechno spíš o zábavě a potkávání nových lidí a ne o boji.

Váš claim je: Ranní ptáče moc neskáče. Jak vypadá Vaše ráno?
Táta mi vždy říkal, že jsem jako dieselový motor. Studený start po ránu velmi slabý, ale jak se rozkoukám, tak podávám výborné výkony. :)

Ve svém programu hodně zmiňujete cyklistiku a sport obecně. Jak jste na tom se sportem Vy?
Dřív jsem aktivně sportoval, hrál jsem fotbal za jeden tým, chodil jsem skoro každý den do posilovny, ale jak jsem začal studovat, tak mi ubylo volného času. Na kole jsem sice dlouho jezdil, ale v mém programu se cyklistika objevila kvůli tomu, že kolo ke studentům prostě patří. Projekt cyklostezek jsme už konzultovali s architektem a zjistili jsme, že opravit brněnské cyklostezky a dostavět několik nových kilometrů by bylo nákladnější, než jsme původně odhadovali. Také jsme viděli nějaké statistiky ohledně nehodovosti cyklistů a po konzultaci s odborníky jsme tuto myšlenku opustili v rámci Studentského Brna, ale budeme se jí určitě zabývat se zodpovědnými osobami.

Vymyslel jste tedy něco jiného?
Chtěl bych, aby byla Moravská zemská knihovna otevřená pro studenty a veřejnost 24 hodin denně 7 dní v týdnu tak, jak je to běžné u prestižních univerzitních knihoven v západní Evropě. Projektem by se, po úspěšném zavedení, mohla inspirovat další česká studentská města jako Praha nebo Olomouc.

Jak by podle Vás měl vypadat studentský klub, který byste chtěl na Palackého vrchu obnovit?
Na Palačáku býval klub Terč a hodně lidí zmiňuje, že jim tu něco takového chybí. Nebylo by tedy špatné podobný klub znovu otevřít. Máme v plánu přestavbu nynější kavárny Piccolo. Koordinátorem je student doktorského programu z Fakulty stavební Honza Machát. Jde o projekt, který navazuje na naši vizi mezifakultní spolupráce, jelikož jsou do projektu zapojeni studenti z různých fakult VUT.

Hodně se angažujete v přípravách některých studentských akcí. Co už máte za sebou a co jste měl na starosti?
Nejvíce mě vytěžuje Pneumobil Racing Team, což je tým kolem auta na stlačený vzduch. Já dělám PR a kontakt s firmami. Snažím se domlouvat sponzory, což mi zabere poměrně dost času. Stejnou práci teď dělám pro akci Strojařské schody a pro fotbalový souboj sháním hráče do týmu. Takto aktivní jsem začal být před rokem díky EBECu a pak letos, kdy úzce spolupracuji s koordinátorkou studentských aktivit na VUT Annou Kruljacovou. Potkal jsem se za krátkou dobu se skvělými lidmi napříč fakultami, s lidmi ze studentských organizací, a nejen lidi, ale i tenhle život jsem si oblíbil. Mám rád, když je co dělat, proto jsem si také vybral obor na Fakultě strojního inženýrství, který není úplně snadný. Momentálně se mi všechny aktivity a studium nakupily, takže je těžké všechno skloubit. Člověk se alespoň nenudí.

Král Jara bude bojovat o hlasy společně s královnou Sašou | Autor: archiv Jaroslava Lista

Získal jste už několik ocenění, například druhé místo v soutěži EBEC nebo Cenu rektora. Co to pro Vás znamená?
Je to pro mě velká motivace. Cena rektora pro mě byla velkým překvapením, vůbec jsem to nečekal. Vloni jsme na EBECu získali druhé místo v Bělehradě, kde jsme poměřili síly s patnácti týmy z celé Evropy. Soutěž jsme si užili a byla to cenná zkušenost. Účast v této soutěži mi změnila život do dnešní podoby.

Jste soutěživý typ? Jak snášíte prohru?
Někdy je to těžké, ale občas musí člověk prohrát. Vždy jdu do všech aktivit naplno s tím, že chci nejlepší možný výsledek, nejen se zúčastnit. Takže do všeho vkládám i spoustu energie a času a často se to vyplácí. Boj o titul krále Majálesu je ale pro mě spíš další výzva a zábava. Pokud se nepodaří vyhrát, rozhodně se z toho hroutit nebudu. To ale neznamená, že proto nic nebudu dělat. Jak jsem už řekl, hlavně si to chci s lidmi kolem mě pořádně užít.

Pro Jaroslava můžete hlasovat zde.

(kah)

Témata

Související články:
Na středoevropském finále byly chvíle, kdy jsme byli bezradní, přiznávají finalisté EBEC
Baví mě aplikovat znalosti ze strojařiny na lidské tělo, říká doktorandka
Obelix si zaletěl do Spojených států
Studenti FSI vybojovali stříbro v největší evropské technické soutěži EBEC
Bakalářka nebo diplomka s firmou mají něco do sebe, říká vítěz soutěže 8 z VUT