Nápady a objevy

13. května 2015

Chytrá stěna se probojovala mezi finalisty soutěže Česká inovace 2014. Odborníci věří, že jí to usnadní cestu na trh

Chytrá stěna. Tato novinka z dílny Fakulty stavební VUT se probojovala mezi finalisty prestižní soutěže Česká inovace 2014. Spolu se třemi dalšími projekty excelovala v kategorii Inovační nápad. Soutěže, která má za úkol ocenit perspektivní novinky a podpořit jejich uplatnění v praxi, se letos účastnilo 124 projektů s různým zaměřením. „Chceme, aby náš systém znali nejen odborníci a výrobní firmy, ale i běžní lidé. To je důvod, proč jsme se do soutěže přihlásili. Věříme, že díky tomu koncové zákazníky snáze seznámíme s výhodami našeho systému,“ uvedl hlavní tvůrce Chytré stěny Milan Ostrý z Fakulty stavební VUT v Brně.

Nová technologie, která je chráněna českým patentem a užitným vzorem, se dá zjednodušeně označit jako provozně nenáročná alternativa běžné klimatizace. Využití najde především v přehřátých místnostech. „Systém dokáže zajistit příznivé a zdravé vnitřní tepelné mikroklima v každém ročním období. V létě sálavě chladí, v zimě naopak zajistí nízkoteplotní vytápění,“ informoval Ostrý. Doplnil, že technologie se hodí do obytných, administrativních i výrobních prostor.

Výsledky experimentů ukazují, že Chytrá stěna dokáže oproti konvenčním technologiím ušetřit až 40 procent provozních nákladů. A v létě ještě více. „Důvodem je více než trojnásobná tepelně akumulační kapacita díky integrovaným tepelně akumulačním peletkám s materiálem se změnou skupenství (PCMs) a využití mimošpičkové energie nebo elektřiny z fotovoltaických panelů v kombinaci s tepelným čerpadlem,“ okomentoval výsledky výzkumu Ostrý.

Umístění ve finálové čtyřce otevřelo, mimo jiné, Chytré stěně účast na letošním pražském Festivalu Česká inovace 2015. Akce, která svedla dohromady odborníky, vědce, investory, podnikatele i veřejnost byla pro Chytrou stěnu ideálním místem pro hledání obchodních partnerů z České republiky i zahraničí a příležitostí, jak se prosadit na trh. Dalším úspěchem týmu je pak zisk Zlaté medaile v kategorii „Energeticky úsporné stavění“ na letošním Mezinárodním stavebním veletrhu. 

Kateřina Konečná

Témata

Související články:
Bleskový turnaj v šachu zpestřila slivovice
Šachy jsou stres za málo peněz, říká mladý šachista
Jedno špatné rozhodnutí a favorit závodu končí, říká juniorský mistr světa v orientačním běhu Adam Chloupek
Závody v aquatlonu pořádáme pro radost. Počet účastníků chceme zdvojnásobit, tvrdí Jakub Gulec
Miloš Nykodým: Za rok proběhám desatery boty a stihnu i šedesát závodů