Nápady a objevy

22. června 2021

Designérská značka Patentart zvěční na plátno první auto či oblíbený motocykl

Největší poptávka je po designových nákresech vozidel | Autor: Archiv společnosti Patentart
Darovat blízkému na míru vytvořenou kresbu jeho první lady, žigulíka nebo škodovky, která je opatřena datem registrace vozidla či jménem řidiče. To umožňuje slovenská značka Patentart specializující se na designové nákresy světových vynálezů či vozidel s nostalgickou hodnotou. Jedním ze zakladatelů úspěšného startupu je absolvent Fakulty podnikatelské VUT Marián Janovský.

Dva dlouholeté přátele a spolužáky z VUT – Mariána Janovského a Martina Gondu spojovala vášeň pro techniku a cyklistiku už od střední školy. Když chtěl Gonda po návratu ze zahraničí vybavit svůj byt, rozhodl se navrhnout vlastní obraz. Podařilo se mu získat patentový nákres jednoho z prvních bicyklů na světě. „Byl to jen nástřel, ale všem kamarádům se líbil. Zjistili jsme, že nic takového v Česku ani na Slovensku není, a tak jsme v roce 2017 založili e-shop,“ popsal začátky startupu absolvent FP VUT Janovský.

Nápad prodávat obrazy a trička s designovými nákresy strojů měl úspěch od začátku. „Využívali jsme starší patentové nákresy. Po zpracování jsme je tiskli na trička a plátna, která si lidé mohli zakoupit online,“ vysvětlil Janovský. Startupu, který propojoval design s technikou, se dařilo stále lépe a jeho řízení bylo časově náročné, proto jej 2 roky po založení Janovský od svého kamaráda odkoupil.

Kromě prodeje již hotových designových předmětů se Patentart začal specializovat na technické nákresy na míru. „Říkáme tomu obrazy s příběhem. Jdete na narozeninovou oslavu či svatbu a chcete darovat něco originálního. Oslovíte nás a řeknete, co má daný člověk rád. A my mu na míru nakreslíme oblíbený hudební nástroj nebo první auto – to je hodně oblíbený námět. Tátovi tak můžete darovat nákres jeho škodovky, lady nebo žigula,“ zmínil Janovský.

Designový nákres Fiatu 500 vytvořený na přání zákaznice | Autor: Archiv společnosti Patentart
Do obrazů grafik zakomponuje i drobné detaily – datum narození, registrace vozidla či SPZ. „Zpětná vazba je perfektní. Pro obdarovaného milý pocit, když si obraz začne prohlížet a díky těmto detailům si uvědomí, že je vyrobený přímo pro něj,“ dodal.

Kresby vozidel či jiných předmětů grafik zpracovává pomocí liniových kreseb. Většinu objednávek na míru tak zákazníci obdrží přibližně do jednoho týdne. Pokud je zadání náročnější a je potřeba zpracovat detailní technické parametry vozidla či motoru, musí designér oslovit výrobní firmy a zažádat o podklady. „Většinou s tím není problém a vše nám dodají, protože vědí, že to zpracováváme pro jejich fanoušky.“

Největší poptávka je po nákresech vozidel, a to většinou v předvánočním období. „Asi 90 % obrazů na míru vyobrazuje techniku ­– auta, motorky, lodě, letadla či kola. Ale třeba i hudební a sportovní potřeby – hokejky, fotbalové míče či housle. Podle toho, jaké má obdarovaný hobby. Nakreslit dokážeme téměř vše, ale specializujeme se hlavně na technické produkty,“ dodal Janovský. Obrazy Patentart si kromě jednotlivců nechávají na míru vyrábět i velké společnosti – strojírenské firmy, fotbalové kluby či developerské projekty.

Designové obrazy Patentart na míru si nechalo za poslední dva roky vytvořit více než 2 tisíce lidí. V následujících letech by Janovský rád vybudoval novější prodejní platformu, která by ještě více zjednodušila celý objednávkový proces. Do budoucna by své obrazy chtěli nabídnout také v Maďarsku či Rakousku.

(mar)
Designový nákres pro fotbalový klub FC Spartak Trnava | Autor: Archiv společnosti Patentart
Nákresy zachycující evoluci bicyklů | Autor: Archiv společnosti Patentart
Designový nákres fotoaparátu Leica | Autor: Archiv společnosti Patentart
Designový nákres pro developerský projekt | Autor: Archiv společnosti Patentart
Zakladatelé Patentartu – Marián Janovský a Martin Gonda | Autor: Archiv společnosti Patentart
Největší poptávka je po designových nákresech vozidel | Autor: Archiv společnosti Patentart
Vstoupit do fotogalerie

Témata

Související články:
Deskové hry z Brna slaví úspěch po celém světě. Space Race i Project L vybraly tisíce dolarů na Kickstarteru
Majáles se po 2 letech vrací, královští kandidáti z VUT jsou připraveni bojovat
Podstatné je, co máte uvnitř, myslí si rozhlasový režisér Radim Nejedlý
K úspěchu je třeba nápad a vůle, myslí si Hudeček z BAGOBAGO
Stupka: Tanečníci dnes trénují jako vrcholoví atleti. V Česku jsme ale zaspali dobu