Nápady a objevy

2. října 2020

Hledání majitelů je teď snazší. Webový vyhledávač studentky FIT pomáhá vracet zatoulané psy domů

Energie vložená do vývoje aplikace stála za každého nalezence, který se díky ní mohl vrátit domů, říká studentka FIT | Autor: archiv Kristýny Zaklové
Už téměř rok platí zákon, podle kterého musí mít majitelé své psy označené identifikačním čipem. To by mělo pomoct s hledáním majitelů, pokud se pes ztratí, i v boji proti nelegálním množírnám. Centrální evidence, která by k tomu sloužila, ale stále chybí. Řešení, které dokáže jednotný registr částečně nahradit, přinesla studentka FIT Kristýna Zaklová. V rámci své bakalářské práce vytvořila webový vyhledávač Komu patřím.

Portál dokáže usnadnit práci zejména odchytovým službám, veterinářům, policii i dalším, kteří potřebují identifikovat psa a jeho majitele. I v případě, že se jim totiž podaří čtečkou zjistit číslo čipu, vyhráno nemají – v Česku neexistuje centrální evidence a nahradilo ji asi patnáct registrů soukromých firem, pátrat pak musí v každém z nich.

Řešení přinesla studentka FIT, která vytvořila webový vyhledávač Komu patřím. "Nálezce nemusí ručně prohledávat jednotlivé registry. Do vyhledávacího formuláře jen zadá číslo mikročipu, vyhledávač pak sám zjistí, zda podporované registry obsahují informace o tomto záznamu," vysvětluje Kristýna Zaklová. Její aplikace zároveň podporuje vyhledávání pomocí tetovacích čísel, Petpasů, obecních známek i tzv. lyssetek. Tím je její práce jedinečná.

Na řešení pracovala Kristýna Zaklová téměř celý rok. "Hodně času jsem strávila průzkumem aktuální situace. Na podnět svého vedoucího jsem navíc zjišťovala situaci i v jiných státech. Vždy jsem se spojila s někým, kdo v zemi žije, abych získala i pohled očima místního obyvatele. Také jsem chtěla co nejlépe specifikovat požadavky uživatelů, aby jim výsledná aplikace usnadnila práci a rádi ji používali," popisuje.
Kynologie je jejím koníčkem, psi ji doprovází životem už více než deset let. "Problematiku označování psů jsem tedy sledovala už delší dobu. Jakmile byla schválena novela, jejíž část zavedla povinné čipování psů, začala jsem se zajímat také o české registry. Dodnes neexistuje žádný centrální registr majitelů zvířat, ani oficiální seznam dostupných soukromých registrů," vysvětluje. Současná legislativa navíc ani neukládá majitelům povinnost čipy zaregistrovat, čímž se situace ještě komplikuje. Cílem projektu Kristýny Zaklové je tak také šířit osvětu o jednotlivých evidencích a nejpoužívanějších označovacích prostředcích.

Nejtěžší bylo podle ní udržet krok se změnami, které postupně přicházely. "Na přelomu roku 2019/20 přibylo nejvíce nových registrů. Některé stávající registry prošly implementačními změnami, takže se mi párkrát stalo, že již hotové části přestaly 'přes noc' fungovat," popisuje studentka FIT některé trable s vývojem.

Dnes je její stránka plně funkční a postupně si nachází své uživatele. Týdně ji navštíví několik stovek lidí. "Těší mě každá zpětná vazba a hlavně, když vyhledávač plní svůj účel. Například nedávno mě paní doktorka z místní veterinární kliniky informovala, že vyhledávač použila při ošetřování nalezeného pejska. Díky zaregistrovanému čipu a mému vyhledávači mohl být obratem navrácen domů svým majitelům," popisuje Kristýna Zaklová.

V blízké budoucnosti by ráda navázala spolupráci se dvěma chybějícími evidencemi. V roce 2022 by pak měl vzniknout slibovaný státní centrální registr psích mikročipů. "Je otázka, jestli to opravdu nastane, a jak na tuto skutečnost stávající registry zareagují. Ale i kdyby měl projekt posloužit veřejnosti jen na necelé dva roky, myslím, že energie vložená do jeho vývoje stála za každého nalezence, který se díky němu mohl nebo bude moci vrátit brzy zpátky domů," říká s úsměvem Kristýna Zaklová.

(hn)

Témata

Související články:
Doktorské studium na FIT? Cílem není naučit se něco, co už existuje, ale vymyslet něco nového
V brněnském Big Stepu se představily tři úspěšné firmy, studenti si zkusili práci v jejich IT odděleních
Dron s technologií z VUT odhalí nebezpečí na demonstraci i v davu sportovních fanoušků
Sensorie chce udělat z pěstování zeleniny doma normu. Nabízí chytrá řešení pro celoroční sklizeň
Často mi říkají, že vypadám jako Večerníček, směje se jednokolkař Ondrej Kondek