Nápady a objevy

27. dubna 2018

Na elektrofakultě se zabývají vysokorychlostním šifrováním dat. Využívají k tomu FPGA karty

K dispozici je již funkční demonstrátor. Finální výsledky výzkumu budou k dispozici za rok | Autor: archiv Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií
Rychlosti šifrování až 200 Gbit za sekundu se snaží dosáhnout vědci z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií. Pomoci jim k tomu mají programovatelné síťové karty založené na hradlových polích (FPGA). V budoucnu by díky tomu mohl být zabezpečený přenos dat výrazně rychlejší. Výzkum je zatím stále v běhu, ale první výsledky už nasvědčují, že cíl jejich bádání není rozhodně nerealistický.

Ještě než se výzkumníci z elektrofakulty pustili do navrhování prototypu, hledali šifry, které by byly vhodné pro implementaci v rámci karet FPGA. FPGA jsou programovatelná hradla, která umí urychlit výpočty, protože pracují na hardwarové vrstvě, nejde tedy o klasické softwarové řešení. „Když využijeme těchto vlastností, můžeme tak dosáhnout vysokých propustností i v rámci šifrování a aplikovat to na vysokorychlostní sítě, které běží na optických vláknech. Šifrování dat tak probíhá v reálném čase“ vysvětlil Zdeněk Martinásek z Ústavu telekomunikací Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií.

O výsledky výzkumu na fakultě projevilo zájem již několik větších institucí. V současné době na projektu, který je spolufinancován Ministerstvem vnitra ČR, spolupracují vědci z VUT s firmou Netcope Technologies. Celkem jde o tým asi patnácti lidí, jehož součástí jsou i studenti oboru Informační bezpečnost. Do roka by měl výzkumný tým dosáhnout finálních výsledků, tedy funkčního vzorku. „Během této doby bude nutná integrace dílčích subsystémů do funkčního vzorku. Následovat bude testování a bezpečnostní analýza a musí proběhnout také optimalizace hardwarových a softwarových komponent,“ doplnil Lukáš Malina z Ústavu telekomunikací. Zatím má výzkumný tým k dispozici funkční demonstrátor, který prezentoval např. na mezinárodní konferenci Santa Crypt v Praze, která se zaměřuje na kryptografii a informační bezpečnost.

(kah)

Témata

Související články:
Dlouhá sezóna triatlonisty Tomáše Kříže
Tři tréninky denně prokládá triatlonista Tomáš Kříž studiem sportovních technologií
Byl jsem blázen, který všude jezdil na bruslích, říká nadějný rychlobruslař
Člověk má hrát proti hřišti, ne proti ostatním. Golf už není sport pro snoby, myslí si akademický mistr ČR v golfu
Nemít trenéra je mezi běžci rarita, říká vítězka akademického mistrovství Lucie Maršánová