Nápady a objevy

15. května 2015

"Technologický oscar" pro biotechnologii Hydal, která vznikla na VUT v Brně

Zástupci společnosti Nafigate Corporation, zabývající se transferem špičkových technologií a komercializací hi-tech produktů, převzali 14. května 2015 na slavnostním předávání cen v Londýně The 2015 Frost and Sullivan Technology Innovation Award za biotechnologii Hydal, která vznikla na VUT v Brně.

Cenu uděluje celosvětová agentura Frost & Sullivan, která už padesát let vyhodnocuje přínos nových poznatků pro rozvoj lidské společnosti. Češi získali ocenění za biotechnologii výroby biopolymerů Hydal z použitého fritovacího oleje, kterou z laboratoří Vysokého učení technického v Brně do života uvedla rovněž česká společnost NAFIGATE Corporation a.s.

Technologie z dílny českých vědců byla patentována VUT v Brně, přesněji týmem profesorky Ivany Márové, a do průmyslového měřítka ji převádí hned tři české výzkumné týmy: na Vysokém učení technickém v Brně tým profesorky Márové, na Vysoké škole chemicko-technologické tým vedený doktorem Jiřím Trejbalem a v Mikrobiologickém ústavu Akademie věd ČR tým vedený doktorem Alešem Prellem.

Témata

Související články:
Ivana Márová: Čas jde vždy pouze jedním směrem
I sprchový kout může měnit barvu, a ještě šetřit energii
Chemici z VUT chtějí vyrobit unikátní kosti. Z hořčíku
Betony bez cementu? Stavět lze i tak
​​Recyklace solárních panelů? Zatím neexistuje. Řešení nabízí nová technologie z VUT