Sport

4. prosince 2015

Požární sport nepatří jen na venkov

Požární sport je na VUT mezi studenty velmi oblíbený. | Autor: Marek Gál

Požární sport si mnoho lidí spojuje pouze s tréninky dobrovolných hasičů na českém venkově. Brát ho ale pouze jako okrajovou záležitost by bylo zcestné. U Čechů má totiž velkou oblibu, proto se začalo s tréninkem i na akademické půdě, a to z podnětu samotných studentů, kterým na škole chyběl.

Požární sport se na VUT vyučuje už třetím rokem a univerzitní reprezentace dosahuje velice dobrých výsledků. Svědčí o tom například tituly z jarního akademického mistrovství, kdy si tým dovezl zlatou medaili v kategorii požární útok, za jednotlivce doběhl jako druhý Radek Chmela v běhu na 100 m překážek a ve štafetových bězích získala škola 5. místo. Celkově se VUT na tomto mistrovství umístilo na 6. místě v konkurenci 17 vysokých škol.

Úspěchy v této oblasti jsou nemalé, proto se CESA (Centrum sportovních aktivit) snaží zájemcům o tento sport stále vylepšovat podmínky. Letos tak poprvé nemuseli studenti dojíždět na tréninky s překážkami do Líšně, kde je školící a výcvikové středisko HZS ČR, ale podařilo se dohodnout zapůjčení překážek od Krajského sdružení hasičů JMK přímo na stadion Pod Palackého vrchem. „Studenti tak ušetří nejen čas, kdy třeba i hodinu dojížděli na trénink, ale hlavně nemusí přenášet těžkou a rozměrnou výbavu přes celé město. Nejen díky tomu jsme letos zaznamenali zvýšený nárůst zájemců o požární sport na VUT,“ vysvětlil trenér hasičů Richard Adamík.

Jak takové mistrovství probíhá, se můžete podívat na videu.

Studenti mají o požární sport zájem

I tak byl ale zájem ze strany studentů vždy obrovský. „Po zápise a naplnění kapacit přijde vždy v prvních dvou týdnech ještě řada zájemců, kteří se chtějí dopsat. Zatím jsme dokázali přijmout všechny i z toho důvodu, že hodiny probíhají souběžně s výukou atletiky a z velkého procenta se věnujeme atletické kondici,“ doplnil Adamík. Právě atletická příprava, na kterou nejsou studenti zvyklí, dělá některým problémy a kvůli tomu někteří z nich své snažení vzdají. Že nejde o lehký sport, potvrzuje také jeden ze studentů Marek Gál: „Je zde kladen skutečně velký nárok na kolektivnost a zodpovědnost. Stoprocentně se spoléháte na každého člena týmu, stejně tak jako zbytek na vás. Každá, i když drobná chyba, má většinou velké následky.“ Pády z překážek jsou na denním pořádku a každý, kdo se chce tomuto sportu věnovat, si na to musí zvyknout. „Vždycky je lepší řízený seskok než neřízený pád,“ upozornil Adamík a přidal jednu, pro samotného aktéra méně úsměvnou historku z tréninku. „Za zmínku stojí jeden z pádů z překážky, kdy student ze záhadných příčin padnul přímo rozkročmo na kladinu. Naštěstí vše dopadlo dobře, ba dokonce měl dotyčný stále, jak se lidově říká, ‚koule‘ pokračovat dál.“

Často jde o tradici v rodině

Mnoho studentů si tento sport na VUT zvolí proto, že se mu již dříve věnovali v místě svého bydliště. Podobně tomu bylo i u Marka, v jehož rodině má požární sport dlouholetou tradici, a po příchodu na vysokou školu v něm chtěl dále pokračovat. „V hasičské ‚kačeně‘ (vozidlo Tatra T-805, pozn. red.) jsem se údajně vezl, ještě když jsem byl v kočáru,“ zavtipkoval. „Doma jsme všichni členové sboru dobrovolných hasičů. Otec několik let dokonce působil jako starosta sboru, později i jako starosta okresního sdružení hasičů Břeclav," upřesnil Marek, proč si požární sport vybral. 

Vstoupit do fotogalerie

(tuš)

Témata

Související články:
Z výhry ve florbale se radoval tým MU. Zvítězil na nájezdy
Tři tréninky denně prokládá triatlonista Tomáš Kříž studiem sportovních technologií
Tábory CESA: studenty lákají hory, absolventy beachvolleyball
Táborníky nejvíce nadchlo koupání v řece a loďky
VUT hostilo kampusový desetiboj