Téma

24. května 2019

Artefakt: workshop studentů VUT se letos zaměřil na umění v sakrální architektuře

Účastníci workshopu u šenovského kostela a fary | Autor: Archiv Marka Štěpána

Třetí ročník workshopu Artefakt, na kterém spolupracují studenti Fakulty stavební, Fakulty architektury a Fakulty výtvarných umění VUT, se letos týkal proměny šenovského kostela a blízkého okolí. Třináct studentů strávilo na severu Moravy tři dny a návrhy na obnovu rokokové památky s nimi konzultovali odborníci z oboru včetně architekta Marka Štěpána a faráře Petra Okapala.

Workshop Artefakt založila před několika lety Natalie Chalcarzová spolu s Václavem Kočím z Ústavu architektury FAST VUT. Chyběla jim platforma, která by propojovala studenty architektury a výtvarného umění. „První ročník jsme uspořádali v roce 2016 – na poptávku městské části Židenice navrhli studenti projekt obnovy Juliánovského náměstí. Jejich nápad se podařilo uskutečnit a zrekonstruovaný prostor se bude brzy otevírat,“ podotkla Chalcarzová. Podle ní je jednou z největších výhod workshopů to, že studenti mají možnost zpracovat konkrétní zadání, jsou v kontaktu s investory a vyzkouší si tak práci na reálné zakázce.

Letošní dubnový workshop se konal v Šenově, kde se nachází římskokatolický kostel Prozřetelnosti Boží. „To místo je v rámci industriálního charakteru okrajových částí Ostravy výjimečné. V areálu je nádherný zámecký park se vzácnými stromy, který si zaslouží pozornost. V současné době to tam ale není tak lákavé, aby tam lidé jezdili jen tak. Pokud by byl areál ztvárněný jinak a vzniklo v něm třeba komunitní centrum, bylo by to mnohem větší lákadlo pro rodiny s dětmi i turisty,“ popsala současnou situaci Chalcarzová.

Socha anděla se sluchátky upozorňuje na nedaleký hluk ze silnice. Umístěna by byla na novém farním klubu | Autor: Tomáš Zdvořáček, Lucia Likavčanová, Kateřina Novotná, Klarisa Kyselková
Třináct zúčastněných studentů bylo rozděleno do čtyř skupin. „Jeden z týmů dostal za úkol navrhnout rekonstrukci interiéru kostela, který je sice zachovalý, ale má na sobě hodně nánosů z pozdějších dob. Farář plánuje centrální uspořádání lavic, aby lidé neseděli za sebou, ale v kruhu, a byli tak více součástí obřadu,“ vysvětlila Chalcarzová. Účastníci workshopu navštívili i bohoslužbu, aby lépe pochopili průběh obřadu a přizpůsobili mu svůj projekt.

Druhý tým studentů dostal za úkol vymyslet urbanistické řešení, které by vhodně propojilo kostel a přilehlý park s centrem města. „Řešili, jak udělat přístupové cesty, aby se lidé ze středu města pohodlně dostali do areálu kostela. Proto navrhovali osvětlení a vhodné vstupní brány do areálu,“ uvedla Chalcarzová. Další dva týmy vymyslely, jak vhodně využít přilehlou farskou louku, nebo jak na místní faře vybudovat již zmíněné komunitní centrum – například v podobě kavárny, kde by se mohli lidé setkávat. Své návrhy studenti konzultovali s architekty, stavaři a sochaři, kteří byli celou dobu na workshopu přítomni.

„Cílem workshopu bylo, aby studenti svými návrhy pomohli z areálu kostela a fary vytvořit takové místo, které dokáže promluvit k současným věřícím a zároveň bude podporovat různorodost návštěvníků – jak domácích farníků a občanů města, tak turistů z regionu a dalších krajů. Tato očekávání workshop splnil,“ zhodnotil jeden z vedoucích workshopu, architekt Marek Štěpán, který se renovací šenovského kostela zabývá. Letošní Artefakt ukončila veřejná prezentace studentských návrhů na šenovské faře.

(mar)
Vstoupit do fotogalerie

Tématastudenti Fakulta architektury Fakulta stavební Fakulta výtvarných umění

Související články:
Studenti VUT a Mendelu navrhli novou podobu odkaliště Hády
Vědci z VUT významně pomohli s výrobou ochranných pomůcek a nyní pracují na nových projektech
Navrhli futuristickou stanici pro hyperloop v Brně, město o ni projevilo zájem
V mezinárodní soutěži architektů a designerů uspěly i tři absolventky VUT
Malíř Václav Kočí rád mění řád. V písmu i architektuře