Téma

1. března 2021

Doktorand z FIT hledá chyby, kvůli kterým „zamrzají“ aplikace

Jiří Pavela je jedním z osmi doktorandů VUT, kteří získali stipendium díky Brno Ph.D. Talent | Autor: Jan Prokopius
Dnes a denně se při práci na počítači spoléháme na bezchybné fungování desítek, ne-li stovek aplikací a programů: ať už se jedná o internetové prohlížeče, informační systémy, komunikační software nebo množství skrytých programů běžících na pozadí. Od spolehlivých aplikací jsme si zvykli očekávat nejen to, že nebudou znenadání havarovat, ale i velmi rychlé reakce na námi zadané příkazy. Každý uživatel ale určitě někdy zažil situaci, kdy nově dostupná aktualizace důležité aplikace způsobila její znatelné zpomalení nebo dokonce úplné zamrznutí. A právě tomu chce zabránit doktorand Jiří Pavela z Fakulty informačních technologií VUT, který patří mezi oceněné studenty v soutěži Brno Ph.D. Talent.

V rámci svého výzkumného projektu se Jiří Pavela věnuje návrhu a vývoji nových technik a přístupů určených vývojářům aplikací, jimž chce pomoci efektivně detekovat chyby způsobující zhoršení výkonu aplikací. „Přestože pro tyto účely již množství nástrojů existuje, jejich použití pro velmi rozsáhlé projekty s miliony řádků zdrojového kódu je často velmi časově nákladné. Mým cílem je proto dosáhnout znatelného zrychlení a zpřesnění podobných nástrojů. Ve výsledku by tak měl být učiněn další krok k tomu, aby se v budoucnu objevovalo stále méně nepříjemně zpomalených nebo nereagujících aplikací,“ vysvětlil Pavela, který se výzkumu věnuje prakticky od dob bakalářského studia.

Cennou zpětnou vazbu na svou práci získal mj. i díky konferenci Excel@FIT | Autor: Jan Prokopius
Dnes na Ústavu inteligentních systémů pod vedením Tomáše Vojnara a Tomáše Fiedora zkoumá téma už jako doktorand. Zpětnou vazbu pro svůj nástroj získal například od firmy RedHat, se kterou již jednal o spolupráci. Pomohla mu výrazně také konference Excel@FIT, kde zástupci komerčních partnerů hodnotí jednotlivé projekty z oblasti IT. „Byl to pro nás velmi přínosný feedback, například od firem jako Honeywell, protože díky tomu víme, že jde o řešení skutečně použitelné v praxi a víme, co je potřeba udělat, aby se dalo nasadit v reálné firmě,“ pochvaluje si zkušenost z konference Pavela.

Jeho nástroj na detekci chyb je určený pro opravdu velké softwary, příkladem mohou být cloudová řešení od Microsoftu či Amazonu, aplikace jako Facebook apod., kde se vývojáři potýkají s miliony až desítkami milionů řádků kódu, ve kterých musí hledat komplikaci, jež aplikaci zpomalila, nebo zcela shodila. „Chceme, aby pokud možno mohli vývojáři chyby odhalit rychleji a precizněji. Dostupná řešení totiž nelze aplikovat na takto složité a komplexní projekty. Navíc to, že se můj výzkum dostal mezi oceněné v soutěži Brno Ph.D. Talent je pro mě důkazem, že má moje dizertace smysl, protože může mít pozitivní dopad na praxi a ovlivnit práci spousty lidí,“ naznačil Pavela, který je nyní v prvním ročníku doktorského studia a ocenění mu umožní mj. pobírat po dobu tří let finanční stipendium, aby se mohl více věnovat svému bádání.

Nyní je program ke stažení v beta verzi na GitHubu, kde mohou zájemci nástroj zdarma otestovat a poskytnout jeho autorovi zpětnou vazbu. „Troufám si říct, že po těch třech letech by mohlo být mé řešení reálně využitelné v praxi a snad se najdou lidé, kteří ho zkusí dále implementovat, rozchodit a začnou jej používat ve své firmě,“ uzavírá úspěšný student FIT.

(rdk)

Témata

Související články:
Studenti VUT a MUNI pracují s geneticky upravenými bakteriemi. Projekt přihlásili do prestižní mezinárodní soutěže
Student VUT vymyslel chytrý bojler, který ušetří až třetinu nákladů
Doktorandi z techniky zkoumají chování oběhové soustavy. Pomáhají jim i neuronové sítě
Student učí chodit šestinohého robota. Inspiraci hledá u brouků
Jaroslav Páral z FIT učí děti, jak si sestavit vlastní roboty