Téma

1. prosince 2015

Merkur soutěž prověřila budoucí elektrotechniky

Soutěžící testují svoje zařízení v rámci Merkur PerFEKT Challenge 2015 | Autor: Martin Střálka

Proč jsem si nevybral nějaké lehčí zadání? Takovou otázku si určitě kladli někteří soutěžící Merkur PerFEKT Challenge, kteří si po 9. hodině ráno začali připravovat elektrosoučástky a jednotlivé díly slavné stavebnice. Na výběr přitom měli hned z devíti možných úkolů. Jak těžké je zkonstruovat a naprogramovat například robotickou ruku nebo zařízení ovládané pouhým pohybem očí, i to si vyzkoušeli středoškoláci, kteří se ve vícečlenných týmech utkali v oblíbené soutěži. Tu v listopadu už potřetí uspořádala elektrotechnická fakulta VUT. Do Brna na ni zavítalo přes 50 soutěžních týmů, tedy více než 200 středoškoláků ze všech koutů republiky.

Po oficiálním zahájení se jednotlivé týmy přesunuly do učeben podle toho, jaké zadání si zvolily. Zatímco některé skupiny si jednoznačně rozdělily role už před začátkem celé soutěže (konstruktér, programátor, elektrotechnik), jiné týmy se teprve na místě rozhodují, kdo se bude věnovat jakému úkolu. Před desátou už začínají studenti dávat dohromady první součásti jednotlivých zařízení. "Jsou to funkční týmy, které spolupracují. Na těch studentech je i později vidět, že už mají nějaké zkušenosti," zhodnotil předpoklady jednotlivých soutěžících proděkan Jiří Háze.

Zatímco některé skupiny měly hotovo už po poledni, oficiální konec soutěže byl po pěti a půl hodinách. V 15:00 už musely jednotlivé týmy odprezentovat výsledky své práce, ať už se jim zadání podařilo splnit, nebo nikoliv. Odborná porota poté vyhodnotila ty nejlepší, kteří tak získali možnost nastoupit na FEKT bez přijímacích zkoušek. Výherci jednotlivých kategorií se utkají ještě v únorovém SuperFinále.

Vstoupit do fotogalerie

(rdk)

Témata

Související články:
Student FEKT VUT navrhl mobilní aplikaci pro seniory. Pomůže jim, pokud upadnou
Za diagnostiku pomocí pokročilých metod zpracování obrazu získal student Cenu Ministra školství ČR
Vodní pára je nejúčinnějším skleníkovým plynem, její efekt si studenti FEKT VUT budou moci sami ověřit
Software doktoranda z FEKT VUT umí určit, který pacient má dostat kardiostimulátor. Předejde tak zbytečným operacím
Přijela do Česka studovat jazyky, vymyslela aplikaci na šetrnější spotřebu energie