Téma

29. června 2016

Před rektorát se vrátila busta prof. Sumce, známého českého elektrotechnika

Jakub Kliment se svým odlitkem busty prof. Josefa Sumce | Autor: Igor Šefr

Nové busty se dočkal profesor Josef Sumec, jeden ze zakladatelů elektrotechnických oborů na brněnské technice. Významnou osobnost české i světové elektrotechniky opět připomíná plastika v prostoru před rektorátem VUT, kde v minulosti sídlila elektrotechnická fakulta. Bustu znovu odlil student Fakulty výtvarných umění Jakub Kliment.

Ačkoliv šel původně Josef Sumec studovat po gymnáziu teologii a získal v Římě titul doktora filozofie, do historie se zapsal díky svým hlubokým znalostem elektrotechniky. Po studiu matematiky a fyziky se dostal na pozici asistenta fyzikálního ústavu a následně ústavu elektrotechniky. Po šestiletém působení v brněnské firmě Bartelmus, Donát a spol., kde sestavoval a testoval stroje společnosti, byl jmenován mimořádným profesorem na tehdejší České vysoké škole technické v Brně. Zde se věnoval obecné a speciální elektrotechnice.

Na škole zůstal až do roku 1932 a dnešním studentům je znám především díky svým pracem věnujícím se elektrickým strojům a také díky svému příspěvku při řešení problému tzv. kruhového diagramu. Třikrát byl děkanem odboru strojního a elektrotechnického inženýrství a ve studijním roce 1912/1913 byl rektorem školy.

Bustu odhalila děkanka FEKT Jarmila Dědková spolu s rektorem VUT Petrem Štěpánkem | Autor: Igor Šefr

Ačkoliv se jeho jméno nesmazatelně zapsalo do historie elektrotechniky i Vysokého učení technického v Brně, málokdo už ví, že se stejnou měrou věnoval také hudbě a akustice. Ve volném čase ladil nástroje, konstruoval harmonia (nástroj podobný varhanám) a přispíval do Hudebního slovníku. Svou práci v oblasti hudby konzultoval s Leošem Janáčkem a krátce přednášel nejen studentům ČVŠT, ale i brněnské konzervatoře.

Jako ocenění práce a přínosu pro školu i obor vznikla v minulosti busta profesora Sumce, která od roku 1967 stála před rektorátem VUT. Originál ke 100. výročí narození slavného elektrotechnika vytvořil Miloš Axman. Slavnostního odhalení se tehdy zůčastnila i další významná osobnost brněnské techniky: prof. Vladimír List, taktéž spojený s elektrotechnickou fakultou.

Že busta už park před budovou VUT nezdobí, se zjistilo v roce 2011. Na základě této ztráty se sochař Jakub Kliment rozhodl v rámci své diplomové práce bronzové dílo znovu odlít. Díky spolupráci Fakulty výtvarných umění a Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií dílo nakonec odlil Ateliér uměleckého lití kovu Waller-Matějíček.

(zep)

Témata

Související články:
Aplikaci, která může zachránit život, vyvíjel Filip Maleňák dva roky
Byl jsem blázen, který všude jezdil na bruslích, říká nadějný rychlobruslař
Na VUT se učí i v létě. Letní školy zasvětí zájemce do tajů techniky
Nový cíl pro elektromobil Super EL? Dojezd 1 000 kilometrů
Dvoudenní konference Techfest přilákala stovky studentů