Téma

11. listopadu 2016

Stavaři radí Mongolům, jak využívat popílek ve stavebních materiálech

Mezi členy delegace z Mongolska byli jak zástupci firem, tak představitelé různých institucí | Autor: archiv Fakulty stavební

Zástupci mongolských firem a institucí zavítali na Fakultu stavební, aby se zde poradili s odborníky, jak využít popílky ve stavebních materiálech. V Mongolsku totiž v současné chvíli vrcholí stavební boom, s nímž jsou spojeny dopady na životní prostředí. Snahou Charity ČR, která setkání zprostředkovala, je prosadit v této zemi ekologicky šetrné stavební materiály a postupy.

„Česká charita nás oslovila s prosbou o spolupráci, protože náš děkan se tématu využití popílků ve stavebních materiálech dlouhodobě věnuje,“ objasnila proděkanka Fakulty stavební Nikol Žižková. Během jednodenní návštěvy se zástupci stavebních firem, mongolského ministerstva životního prostředí a děkanka stavební fakulty Mongolian University of Science and Technology podívali do centra AdMaS a do budovy stavební fakulty na ulici Veveří. Ve výzkumném centru absolvovali prohlídku laboratoří a vědci je seznámili s výzkumnými projekty, které tu řeší. „Zajímali se, čím se zabýváme v oblasti popílků, jaké projekty řešíme a jaké máme výsledky. Zejména se zaměřovali na použití v materiálech a ptali se na naše zkušenosti s nimi,“ doplnila Žižková.

Využití popílků je nyní světový trend a na Fakultě stavební VUT se jeho výzkumu věnují již několik let. Popílek vzniká tam, kde se spalují tuhá paliva jako vedlejší energetický produkt (VEP). Nevzniká tedy jako odpad, protože ho lze dále využít. Díky svým vlastnostem se nejlépe hodí do stavebních materiálů. Nejenže tak dochází k šetření životního prostředí, ale tento způsob dalšího využití VEP je i mnohonásobně levnější. Mongolskou delegaci nejvíce zajímalo, jaké zkušenosti mají vědci s použitím tohoto produktu v betonu a pórobetonu.

Výsledkem návštěvy je nejen obohacení mongolských odborníků o nové zkušenosti, ale také navázání kontaktu se zmiňovanou stavební fakultou. Prvním krokem byla říjnová návštěva Adama Stančíka na mongolské univerzitě, kde učil své kolegy pracovat s programem Revit. Druhý krok by mohl proběhnout právě v oblasti vědy a výzkumu. „V příštím roce by se tak mohla ve spolupráci s touto školou uskutečnit konference v Mongolsku zaměřená na využití popílků ve stavebnictví,“ upřesnila proděkanka Žižková. V plánu jsou také výměnné pobyty studentů, výzkumníků a učitelů. „Velký zájem je o naše pedagogy, ale zde je jazykový problém, protože tamní studenti neumí moc dobře anglicky, mluví převážně rusky. Rusky mluvících pedagogů je ale u nás na fakultě málo.“

VUT v Brně byla jediná vysoká škola v Česku, kterou mongolská delegace navštívila. Kromě toho absolvovali i další prohlídky a setkání, například v opatovické elektrárně a v teplárně v Plzni.

Odborníci z fakulty uspořádali pro mongolské kolegy exkurzi, kde představili svoje výzkumné aktivity | Autor: archiv Fakulty stavební
Součástí návštěvy na Fakultě stavební byla i prohlídka centra AdMaS | Autor: archiv Fakulty stavební
Vstoupit do fotogalerie

(kah)

Témata

Související články:
Trůn pro Buddhu? I takové věci projektují stavaři z VUT
Geolog z VUT učil tibetské děti vyrábět cihly
Meditace? Kdepak, s Dalajlámou tvrdě pracujeme, říká doktorand Jiří Sázel
Student VUT zhodnotí efektivnost solárního vytápění v Himálaji
Německý odborník na obnovu historických budov převzal zlatou medaili od VUT