Téma

10. června 2015

Studenti se dostali na letní školu díky šalině a škopku

Autor: archiv BEST Brno

Napište v angličtině báseň, která obsahuje slovo šalina, prigl a škopek. Takový úkol dostali studenti z celého světa, kteří se hlásili na letní školu o nanotechnologiích s názvem Na velikosti záleží. Na Vysokém učení technickém v Brně ji pořádá studentská organizace BEST Brno. „Z osmdesátky zájemců jsme nakonec vybrali dvaadvacet. Rozhodovali jsme podle toho, jak moc se o danou problematiku zajímají i mimo studium, jaké mají zkušenosti, zda je zajímá i Brno a také na základě motivačních dopisů. Některým z nich jsme pak položili ještě doplňující dotazy či úkoly, jedním z nich bylo právě napsat báseň obsahující slova z brněnského hantecu,“ vysvětli hlavní organizátor akce Fedor Hric. Zájemcům pořadatelé nenapověděli, co daná slova znamenají, většina z nich si s úkolem i tak poradila bez problému a poslala básně, které dávaly smysl. „Bohužel se některým rozpadla diakritika, takže nám přišla například báseň o alinách,“ pousmál se Hric.

Dvaadvacet vybraných studentů pochází z osmnácti zemí světa. Kromě Evropy také z USA, Indie nebo Uzbekistánu. V Brně stráví jedenáct dnů, které budou nabity informacemi o nanotechnologiích. „Podobnou akci pořádáme desátým rokem, i proto jsme chtěli vybrat mimořádně zajímavé téma. Logicky jsme se zaměřili na nanotechnologie, Brno a Česká republika patří v tomto oboru mezi světovou špičku. V Brně sídlí společnosti FEI a Tescan, které patří mezi největší světové výrobce elektronových mikroskopů, žije tu Armin Delong, zakladatel oboru v tehdejším Československu,“ vysvětlil Hric s tím, že každý třetí elektronový mikroskop na světě je vyroben v České republice.

V den zahájení letní školy, tedy 12. června, čekají na studenty odborné přednášky, například od ředitele Ústavu fyzikálního inženýrství Tomáše Šikoly. Další dny už jsou zaměřeny prakticky, především na práci v laboratořích a stáže ve společnostech FEI a Tescan.

Pro přehrávání videa je nutné povolit cookies typu Marketing. Změnu nastavení provedete zde. Video můžete otevřít v novém panelu.

Záštitu nad akcí převzal rektor VUT Petr Štěpánek. „Velice si vážím činnosti studentské organizace BEST, která svou činností přispívá k dobrému jménu naší univerzity v České republice a hlavně ve světě. Studentům, kteří svou dobrovolnou činností přispívají k organizování odborných i společenských akcí, patří náš dík, neboť tím také pomáhají naplnit vzdělávací a kulturní poslání VUT v Brně. Tito studenti se nejen zapojují do přípravy a organizování akcí na VUT v Brně, ale sobě i svým kolegům zprostředkovávají návštěvu řady odborných akcí v zahraničí, což účastníkům umožňuje získat zkušenost při práci v mezinárodním týmu, kterou v budoucnu jistě zúročí ve svém zaměstnání. Děkuji jim za to,“ uvedl rektor, který bude přítomen na slavnostním zahájení v 10 hodin v Aule Q na Fakultě strojního inženýrství.

Kateřina Konečná

Autor: archiv BEST Brno
Autor: archiv BEST Brno
Vstoupit do fotogalerie

Témata

Související články:
„V Americe jde spíš o jednotlivce, u nás o tým,“ říká student a baseballista Filip Čapka
Five-time world champion is preparing his bachelor thesis on motorized surfboard
Pětinásobný mistr světa chystá bakalářku o motorovém prkně
Přes den nebe a země. Společně se setkávají pod hladinou
Student VUT navrhl lepší proudnici pro požární sport. Teď s ní začíná podnikat