Lidé

17. dubna 2018

Igor Turčan zkoumá pokřivený magnetismus. Chce zvýšit paměťovou kapacitu datových nosičů

Doktorand z VUT se zabývá magnetismem v zakřivených strukturách | Autor: archiv Igora Turčana
Nejlepší projekty doktorandů i letos podpořilo Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu (JCMM). Mezi oceněnými byl i Igor Turčan z CEITEC VUT se svou prací věnující se pokřivenému magnetismu. Díky jeho výzkumu by se mohlo v budoucnu podařit zapisovat data na elektronické nosiče ještě hustěji, a tím zvýšit jejich paměťovou kapacitu.

Magnetismus a nanovědy se zkoumají převážně v rovinných útvarech, Igor Turčan se ale pustil do dalšího rozměru – magnetismus zkoumá ve třetím rozměru, především se soustřeďuje na zakřivení. „Tak vlastně vznikl i název pokřivený magnetismus. Nejde o odborný název, ale o pracovní. Mezi odborníky je spíše známý pod pojmem magnetismus v zakřivených strukturách,“ vysvětlil oceněný doktorand.

Igor Turčan studuje první rok v doktorském studijním programu na CEITEC VUT | Autor: archiv Igora Turčana
Zmiňovaná metoda je probádaná v rovinných strukturách, až v posledních letech se vědci snaží přesunout k zakřivení. Zatím jsou dostupné počítačové simulace, které ale nejsou ověřené experimenty v praxi. A právě této oblasti se chce Igor Turčan věnovat. „V budoucnu by se tak mohl zhustit nejen zápis informací, ale mohlo by to mít vliv i na úsporu energie, což by se vyplatilo například u mobilních telefonů,“ dodal Turčan.

JCMM uděluje ocenění Brno PhD Talent každoročně a je s ním spojena i finanční odměna. Ocenění ji pak mohou použít třeba na svůj výzkum v rámci doktorského studia. Celkem se do posledního ročníku soutěže přihlásilo přes sto prací, polovina z nich pak postoupila do finále, kde museli studenti své práce prezentovat odborné porotě. Ta nakonec vybrala 25 prací, které odměnila stipendiem. Z toho 10 vypracovali doktorandi spojení s VUT.

(kah)

Témata

Související články:
Firmy by měly platit za nápady z akademické půdy, říká zakladatel NenoVision
Na CEITEC VUT mají už druhého vědce s ERC grantem. Petr Neugebauer se bude zabývat paramagnetickou rezonancí
Místo čtyř čoček na telefonu jen tenký povrch. Metapovrch nám jednou pomůže zanalyzovat oběd
Brno je pro mě oázou klidu, cítím se tu uvolněně, říká čínská doktorandka Xia
Miroslav Kolíbal získal medaili za nadstavbu elektronového mikroskopu