Lidé

12. července 2022

Při výzkumu se musí člověk neustále učit. Je to skvělé zaměstnání pro zvídavé lidi, říká absolvent, který pracuje v Singapuru

V Singapuru žije Jakub Pružinec už dva roky a zatím se neplánuje vracet. | Autor: archiv Jakuba Pružince
V dalekém Singapuru pracuje už přes dva roky absolvent FIT Jakub Pružinec. V Nanyang Technological University (NTU) působí jako výzkumný asistent v HP-NTU Corporate Lab, nové laboratoři, která vznikla spoluprací mezi univerzitou a firmou HP. Člověk tu tak ochutná jak akademický svět, tak průmysl, říká Jakub Pružinec.

Na singapurskou univerzitu se dostal poměrně netradičním způsobem. Po dokončení bakalářské práce jsem hledal výzkumné příležitosti, při kterých bych nasbíral zkušenosti a hlavně reference pro budoucí doktorské studium. Narazil jsem na univerzitní stránky profesora Liu Yanga, jenž vede několik bezpečnostních laboratoří na NTU, na kterých nabízel výzkumné pozice do nové laboratoře. Ty byly určené pro post-graduály a já, jako bakalářský student těsně před státnicemi, jsem mu psal jen s malou dušičkou, směje se dnes Jakub Pružinec.

Jakub Pružinec se zaměřuje na analýzu malwaru a bezpečnost sítí. | Autor: archiv Jakuba Pružince
Jak dodává, pomohly studijní výsledky, podpora profesora Černockého, který Jakuba doporučil přes společné známé, a samozřejmě štěstí. Během studia na FIT jsem potkal spoustu výjimečně inteligentních a schopných studentů. Překvapilo mě ale, že si to častokrát neuvědomovali a považovali zahraniční programy za mimo jejich dosah. FIT je náročná škola, ale dá člověku všechno, co potřebuje na to, aby se plně realizoval. Stačí to jen zkusit, říká Jakub Pružinec.

Dnes působí v bezpečnostním týmu, který se zabývá zejména analýzou malwaru a vyhodnocováním účinnosti bezpečnostních prostředků. Při výzkumu se člověk musí neustále učit. De facto jsem zčásti placený za vzdělání a vzdělávání. V práci mám volnou ruku a můžu se zaobírat tím, co mě zajímá. Je to perfektní zaměstnání pro mladé a hlavně zvídavé lidi, popisuje Jakub.

Zahraničí je podle něj pro mnoho studentů zdánlivě mimo dosah, často ale stačí se jen zeptat a zkusit štěstí. | Autor: archiv Jakuba Pružince
Jak ale říká, nebylo snadné si zde zvyknout. Největší výzva je jednoznačně odloučení od rodiny. Je to cena za to, že objevujete svět. Navíc neustále vnímáte, že máte odlišný dialekt, zvyky a hlavně smysl pro humor. Už mnohokrát jsem musel zachraňovat situaci kouzelnými slovy just kidding, směje se Jakub a dodává, že si Singapur nakonec zamiloval. Je to velmi živé místo s pěti miliony obyvateli, člověk si tu rychle najde kamarády a vybuduje zázemí, říká.

Do Evropy se tak v dohledné době neplánuje vrátit. Člověk tu má skvělou příležitost publikovat a patentovat svoje výsledky. Takové reference jsou velmi hodnotné při ucházení se o dalším studium, akademickou pozici či práci v průmyslu. A já bych po dokončení projektů rád začal doktorské studium. Nejlépe v Americe,“ říká.

(FIT VUT)

Témata

Související články:
Na VUT se učí i v létě. Letní školy zasvětí zájemce do tajů techniky
TIP na léto: Vraťte se zpátky v čase v Muzeu výpočetní techniky FIT
Miliony cestovatelů si pohodlněji plánují dovolenou díky absolventovi VUT
Vytvořili koordinační systém pro záchranu životů. Dnes ho používá i OSN
Aplikace Cool Ticket pošle vstupenky do telefonu. Jde přes ni zaplatit i pivo na festivalech