Téma

28. února 2018

Cenu Arnošta Wiesnera získal Michal Králik za polyfunkční dům v proluce

Michalovi Králikovi se podařilo vhodně vyplnit proluku mezi domy novou zástavbou | Autor: archiv Michala Králika
Dvanáctou Cenu Arnošta Wiesnera (CAW) pro rok 2017 získal student 3. ročníku Fakulty stavební Michal Králik. Jeho návrh polyfunkčního domu oslovil odbornou porotu nejvíce. Zajímavostí je, že student navrhl stavbu v proluce mezi domy, jejíž šířka je pouhých osm metrů.

Každý rok se vypisují na Ústavu architektury stavební fakulty soutěžní témata, která mohou studenti zpracovat a přihlásit do soutěže CAW. Jedním z nich letos bylo i téma vyplnění proluky mezi domy na ulici Jezuitské v Brně. Úkolem mladých architektů bylo navrhnout polyfunkční stavbu. Toho se nejlépe zhostil podle odborné poroty v čele se Zdeňkem Fránkem právě Michal Králik. „Parcela je specifická v tom, že jde o velmi úzký prostor mezi současnou zástavbou. Šířka je asi osm metrů a délka padesát,“ vysvětlil obtížnost úkolu vítěz.

Dům musel splňovat hned několik funkcí | Autor: archiv Michala Králika

Soutěžící se také museli poprat s funkcemi, které nebyly předem dané. V zadání pouze bylo, že stavba jich musí plnit více. V případě Králikova návrhu to je bydlení v horních patrech budovy a veřejná funkce, kterou představuje ve spodním patře galerie s kavárnou. „Nejtěžší bylo vypořádat se právě s jednotlivými funkcemi, které musí být vzájemně propojeny v jeden celek, ale zároveň oddělené,“ doplnil student.

Králik v současné době dokončuje svoji bakalářskou práci a pak ho čeká praxe v architektonické kanceláři. Také by rád v rámci magisterského studia vyrazil na zkušenou do zahraničí. „Hodně mě lákají severské architektonické ateliéry a jejich styl, tak doufám, že se mi podaří získat v některém z nich stáž.“

Cena Arnošta Wiesnera se každoročně vypisuje pro studenty bakalářského studijního oboru Architektura pozemních staveb na Fakultě stavební. Soutěžní kategorie kopírují jednotlivé ročníky a vždy se udělují tři ceny v každé kategorii, tedy celkem devět cen. Letos porota vybírala z více než stovky přihlášených projektů.

(kah)

Témata

Související články:
Vítězem konference STAVOKS se stal návrh rodinné vily
Za originální řešení lávky přes Labe získal student VUT i cenu rektora
Cenou Arnošta Wiesnera ocenil FAST nadějné architekty
Studenti vymysleli, jak naložit s odpadem. Využili ho do podlah i izolační vaty
Chytrá stěna se probojovala mezi finalisty soutěže Česká inovace 2014. Odborníci věří, že jí to usnadní cestu na trh