Téma

10. února 2017

Vítězem konference STAVOKS se stal návrh rodinné vily

Vladimír Krystyn dovezl na konferenci model vily vytištěný na 3D tiskárně | Autor: Igor Šefr

Již tradičně se před začátkem letního semestru konala na stavební fakultě odborná konference STAVOKS pro studenty středních škol. Své práce komisi prezentovalo celkem jedenáct středoškoláků, vítězem se však stal jen jeden – Vladimír Krystyn ze stavební průmyslové školy ve Valašském Meziříčí.

Letošní úroveň přihlášených projektů hodnotila odborná komise z fakulty velmi kladně. Proto také udělila hned dvě druhá a třetí místa. Nejvíce však porotu zaujal návrh vily pod Oderskými vrchy Vladimíra Krystyna, který také zvítězil u diváků. „Vůbec jsem nečekal, že bych se umístil. Spíš jsem si přišel vyzkoušet prezentovat, získat zkušenosti a prohlédnout si školu,“ sdělil své dojmy Krystyn. Jeho dům je navržen tak, aby vyhovoval čtyřčlenné rodině a aby její obyvatelé měli pocit kontaktu s přírodou, a to především díky velkým proskleným oknům. Krystyn také pamatoval na moderní materiály, které odpovídají současným trendům. „K návrhu vily mě inspiroval konkrétní pozemek, kolem kterého jsem každý den chodil. Nejde jen o ideový návrh, ale zhotovil jsem také kompletní projekt stavby,“ vysvětlil.

Porota udělila dvě druhá místa. Vojtěch Razima prezentoval svoji práci na téma Sekundární využití sakrálních staveb | Autor: Igor Šefr

Další dvě místa byla sdílená. Na druhém se umístili Daniel Gaidos a Šimon Bukovčák s návrhem aquaparku a také Vojtěch Razima, který se zabýval sekundárním využitím sakrálních staveb. Třetí příčku obsadily studentky chemické průmyslové školy Anna Hanzlíková a Sabina Jarošová s prací nazvanou Využití nanočástic a nanovláken na bázi PHA v kosmetice a potravinách. O stejné místo se s nimi podělil Kristián Raszyk, který vyrobil z lepenky model hradu Bouzov. „Kvalita příspěvků byla na vysoké úrovni. Studenti byli aktivní jak při samotné prezentaci, kdy například předložili projektovou dokumentaci, tak i v odborné rozpravě s komisí,“ uvedl Zbyněk Auer z Fakulty stavební, jeden z organizátorů akce.

Konference STAVOKS se na stavební fakultě konala již potřinácté. Jejím účelem je umožnit studentům středních škol prezentovat své projekty, na kterých pracovali během svého studia. Ty pak v deseti minutách představí odborné komisi, která jim posléze klade doplňující dotazy. Ti nejlepší mají možnost do vybraných studijních programů na fakultě nastoupit bez přijímacích zkoušek.

Autor: Igor Šefr
Autor: Igor Šefr
Vstoupit do fotogalerie

(kah)

Témata

Související články:
Za originální řešení lávky přes Labe získal student VUT i cenu rektora
Cenou Arnošta Wiesnera ocenil FAST nadějné architekty
Studenti vymysleli, jak naložit s odpadem. Využili ho do podlah i izolační vaty
Cenu Arnošta Wiesnera získal Michal Králik za polyfunkční dům v proluce
Absolvent Fakulty stavební získal prestižní Kaplického stipendium