Téma

14. března 2018

Zapojit zahraniční studenty a získat více pravomocí. I to jsou ambice kandidátů na Krále a Královnu Majálesu

Letošní zástupci VUT v soutěži o Krále a Královnu Majálesu Radoslav Guráň a Veronika Rudy | Autor: Martin Střálka
Své zástupce v souboji o Krále a Královnu Majálesu už VUT zná. Jsou jimi Radoslav Guráň a Veronika Rudy, shodně z Fakulty strojního inženýrství VUT. Kromě fakulty mají Radoslav a Veronika společný i studentský spolek ISC VUT Brno, jehož jsou součástí. Věří, že budou dobře reprezentovat celou univerzitu a zájmy jejích studentů. Brno podle nich potřebuje silné studentské vládce, kteří mají rozhled a nebojí se říct svůj názor. Pro královské funkce by do budoucna chtěli více pravomocí, aby celá volba nebyla jen rozptýlením a zábavou.

Proč jste se rozhodli kandidovat na Krále a Královnu Majálesu?

Radoslav: Ústav konstruování Fakulty strojního inženýrství VUT, na kterém studuji, má pouze čtyřicet osm studentů. No, a současný Král Majálesu Jarda List z pátého ročníku je jedním z nich, takže se docela dobře známe. V průběhu minulého roku jsem sledoval, jak se mu dařilo a jak prosazoval různé změny, což mě zaujalo a motivovalo se zapojit. Navíc mám plno nápadů na akce, které bych rád realizoval.

Veronika: Už v prvním ročníku jsem se nachomýtla k organizaci královské gardy, kde jsem trošku pomáhala, a dostalo se mi to tak více do povědomí. Od té doby jsem nad kandidaturou uvažovala, protože tady na VUT je škola tím, co nás spojuje. Díky VUT jsem si našla své nejbližší přátele a je to srdcová záležitost. Vždy, když mám příležitost nějak propagovat VUT, tak to dělám. Toto je pro mě skvělá příležitost, jak můžu reprezentovat školu, kterou mám ráda. Letos jsem se navíc zapojila do studentského spolku ISC, kde jsem získala podporu od ostatních. Dodalo mi to potřebnou odvahu, takže jsem nakonec kandidaturu zkusila.

Když jste, Radoslave, zmiňoval loňský ročník volby a Vaše přátelství se současným králem, znamená to, že jste se zapojil nějak už vloni?

Radoslav Guráň nebere Majáles pouze jako zábavu. Chce, aby Král opravdu studenty zastupoval | Autor: Veronika Rudy
Radoslav: Bohužel ne, protože jsem byl vloni na ročním studijním pobytu v zahraničí, takže jsem vše sledoval pouze zpovzdálí. Ale byl jsem zde párkrát na návštěvě, Jardu jsem potkal a viděl jsem, jak ho tento projekt baví.

To, že jste oba ze stejné fakulty, je náhoda?

Radoslav: Nejen, že jsme ze stejné fakulty. My jsme i ze stejného studentského spolku ISC VUT Brno. Ale že se to takto sešlo, je úplná náhoda.
Veronika: Až do konce jsme nevěděli, kdo se letos za VUT přihlásil, takže to byla velká náhoda. Osobně jsme se s Radem téměř neznali, takže jsme se předem nedomlouvali, že do toho půjdeme společně.

Myslíte si, že je to výhoda nebo že tím bude zájem o soutěž z jiných fakult menší?

Veronika: Přijde mi, že když jde o podobné věci, tak VUT drží hodně pospolu. Tady navíc ani nejde o konkrétní fakultu. My zastupujeme celou univerzitu.

Radoslav: Přesně, jak říká Veronika. Tím, že jsme byli zvoleni, jsme se stali zástupci celé univerzity, a tak to i vnímáme. Věříme, že se studenti všech fakult stejně jako v minulých letech spojí a nebudou bojovat jen za jednotlivé fakulty, ale za celé VUT. Protože se v studentském spolku ISC staráme o zahraniční studenty, chceme je do celého projektu Majálesu zapojit také. Zvát je na naše akce a vytvořit jim z toho unikátní zážitek. Budou tak moct celou volbu prožívat s námi.

Veronika: Doufáme, že tím víc propojíme zahraniční studenty s těmi českými. Naši studenti se tak mohou dozvědět něco nového, procvičit si jazyk a třeba je to bude motivovat k tomu, aby také někam odjeli studovat.

Majáles je až v květnu. Děje se něco už teď?

Radoslav: V posledních dvou týdnech probíhala volba Králů a Královen na jednotlivých univerzitách. Volby se lišily, protože organizace byla v kompetenci každého univerzitního koordinátora. Na VUT měla volbu Krále a Královny na starosti loňská kandidátka na Královnu a letošní koordinátorka Alexandra Tomášová. Účastnili jsme se celkem šesti disciplín. Získávali jsme hlasy na Facebooku, Král musel prezentovat svůj projekt, který hodnotily i studentské spolky, měli jsme různé soutěže a hlasování přímo na párty. Na té jsme měli také hlubší diskuzi s členy studentských spolků. Celkem za VUT kandidovali tři Králové a Kvě královny.

Veronika: Něco podobného se odehrálo i na ostatních univerzitách a teď v neděli se máme potkat, abychom poznali ostatní a dostali více informací o tom, jak bude probíhat samotný Majáles a jak budou hodnoceny jednotlivé disciplíny. Začínáme pomalu řešit i akce jako stavění májky a alegorický průvod.

Projekt krále bývá důležitou součástí kandidatury. Jakým tématům se chcete věnovat?

Radoslav: Hodně cestuji a studoval jsem na řadě zahraničních univerzit. Rád bych proto zapracoval na tom, aby svět i nadále vnímal Brno jako univerzitní město a jako jedno z top 10 studentských měst. Vždycky se mi v zahraničí líbí to, jak studenti dávají najevo hrdost na svou univerzitu. Já jsem také hrdý na VUT a chci se věnovat projektům, které budou pomáhat studentům nabýt stejného přesvědčení.

Znáte už svou konkurenci?

Veronika: Ještě úplně ne. Byli jsme pozváni pouze na Královskou párty Mendelovy univerzity, kde jsme měli možnost poznat jejich vítěze.

Veronika Rudy nevidí problém v tom, že jsou oba kandidáti z FSI. Zastupují prý celé VUT | Autor: Marek Piech
A jací by podle vás měli být Král a Královna Majálesu?

Radoslav: Jako my. (směje se)

Což znamená?

Veronika: Měli by dobře reprezentovat svou univerzitu a studenty.

Radoslav: Podle mě je sice volba na jednu stranu velká zábava, ale je to také velká zodpovědnost. Takže by to nikdo z kandidátů neměl vnímat jen jako vtip. Král i Královna by měli mít zájem opravdu něco dělat a měnit. Měli by splnit své sliby, protože na základě nich byli zvoleni. Navíc by se měli výrazněji angažovat ve studentském životě. Měli by se snažit, aby jeho role byla brána vážně. Pokud se jim to povede, můžou získat více kompetencí a budou mít šanci změnit mnohem více věcí.

(zep)

Témata

Související články:
Jaroslav List: Boj o titul krále Majálesu je pro mě další výzva
Nad Mnichovem proletí Černá labuť s pytlíky „krve“
Studenti míří na trh se stolní CNC frézkou pro moderní kutily
Inovace motoru a design. Dragon 5 zaujal porotu i soupeře
Na středoevropském finále byly chvíle, kdy jsme byli bezradní, přiznávají finalisté EBEC