Lidé

6. září 2017

Luděk Šimoník vyhrál studentskou soutěž s návrhem pro Moravskou galerii

V zahradě za Místodržitelským palácem by mohl v budoucnu vzniknout nový objekt | Autor: archiv Luďka Šimoníka
Luděk Šimoník, dnes již absolvent Fakulty architektury, získal se svým návrhem pro Moravskou galerii v Brně 1. cenu v prestižní soutěži Xella. Jeho projekt byl nejlépe hodnocený jak odbornou porotou, tak i samotným ředitelem galerie. Přestože se jeho návrh v blízké době realizovat nebude, může do budoucna posloužit jako inspirace pro vypsání architektonické soutěže.

Úkolem mladých architektů v soutěži Xella bylo navrhnout galerii současného umění a využít park za budovou Místodržitelského paláce na Moravském náměstí. Přitom bylo potřeba zohlednit nejen okolí, zejména prostor před Janáčkovým divadlem, ale i průchody z Moravského náměstí. Protože se jedná o galerii, bylo potřeba pečlivě pracovat se světlem. V tomto měli soutěžící výhodu, protože parcela je orientovaná severovýchodně, což je pro tyto prostory vyhovující. Součástí nové budovy měla být například kavárna a další specifické místnosti, jako např. prostor pro donátory.

Absolvent FA vyhrál se svým návrhem studentskou soutěž společnosti Xella | Autor: archiv Luďka Šimoníka
„Velkým kladem řešení je zahrada – plenérní galerie, která respektuje původní zeleň a vytváří dostatečný odstup od fasád historické substance. Výsledkem je komplexní návrh, který dokáže pohnout city i při respektování základních předpokladů,“ shrnula ve svém hodnocení odborná porota soutěže návrh Šimoníka.


„Snažil jsem se co nejvíce zachovat stromy a využít atmosféru barokní fasády Místodržitelského paláce, ale zároveň také najít místo pro novou budovu. I proto část hmoty budovy jakoby ubíhá dolů k silnici a srovnává se s okolním terénem. Navržený prostor by se dal využít jako umělecký park pro velkoformátová díla, sympózia a další akce,“ popsal svůj vítězný projekt Šimoník.

Mezinárodní studentská soutěž Xella se letos konala již podvaadvacáté a je určena pro posluchače vysokých škol studujících architekturu nebo pozemní stavitelství. Jejím cílem je podporovat samostatnou tvůrčí práci mladých architektů prostřednictvím soutěžní konfrontace nápadů.

Autor: archiv Luďka Šimoníka
Autor: archiv Luďka Šimoníka
Autor: archiv Luďka Šimoníka
Vstoupit do fotogalerie

(kah)

Témata

Související články:
Absolventka architektury se dostala do prestižního světového výběru Archiprix
Pan Benetton si s námi dal smažák a chválil náš pavilon, říkají architekti Chybík a Krištof
Známky nejsou vypovídající. Portfolio je naší hlavní vizitkou, říká mladý architekt
V mezinárodní soutěži architektů a designerů uspěly i tři absolventky VUT
Absolventku Fakulty architektury ocenili za její práci o sociálním bydlení