Téma

8. prosince 2020

Odborníci z FAST zkoumají realitní trh a rozvoj regionů v pohraničí

Rakouská obec Drasenhofen | Autor: Herbert Ortner (Creative Commons)
Pomyslné trojmezí Rakousko-Slovensko-Česko analyzovali v loňském roce odborníci na stavební ekonomiku z brněnské techniky. Odlišné přístupy k regionálnímu rozvoji v jednotlivých státech mohou nabídnout nový pohled na bydlení v pohraničí. Aby zachovali život v menší obci, sdílí například někteří rakouští podnikatelé své kamenné prodejny s dalšími obchodníky. Výsledkem dlouhodobého výzkumu by měla být metodika, která obcím z příhraničních oblastí pomůže zastavit vylidňování a nastartovat znovu region.

„Zkoumáme odlišné přístupy v různých státech a to, zda se reálně promítnou do cenového vnímání bydlení v daném regionu. Chtěli bychom vysledovat vliv jednotlivých faktorů na cenu a určit, který z nich je klíčový pro nastartování oblasti,“ naznačil dlouhodobý cíl výzkumu Zdeněk Krejza z Ústavu stavební ekonomiky a řízení FAST VUT, který na projektu spolupracoval nejen s Jihomoravským krajem, ale také s realitními kancelářemi, mezinárodním programem Interrreg nebo rakouskou společností, která zprostředkovává kontakt na municipality.

„Rakouská část je v této oblasti specifická v tom, že zde mají blízko přímo hlavní město země. Ceny bydlení v menších městech okolo Vídně jsou astronomické. Díky dobré infrastruktuře jsou odtud lidé za půl hodiny vlakem ve Vídni, takže nemají problém opustit drahé bydlení v hlavním městě a žít v pohraničí,“ popsal situaci v Dolním Rakousku Krejza s tím, že i když jsou ceny nemovitostí na rakouské straně vyšší, často nabízejí také vyšší standard. Poměrně často jsou zde v ceně bytů zahrnuta parkovací místa, rekuperace vzduchu, tepelná čerpadla atd. Co je v Česku vnímáno jako nadstandard, nabízí rakouské realitky jako běžné bydlení.

Na rozhodování lidí, v jakém regionu se usadí, mají vliv především cena nemovitosti a pracovní možnosti v regionu. Mezi další faktory ale patří také dopravní dostupnost, infrastruktura, dostupnost zdravotnictví a školství, nabízené služby, sportoviště, existence kanalizačního systému nebo třeba zázemí rodiny v dané lokalitě. „Co se týká otázky, zda Rakušané vyhledávají bydlení u nás, tak například oblast okolo Mikulova není nejlevnější. Je to dané i tím, že jde o vinařský kraj vyhledávaný k rekreaci. Nicméně oblast okolo řeky Laa je na rakouské straně poměrně žádaná,“ uvedl Krejza, který na výzkumu spolupracuje s Lucií Vaňkovou, Gabrielou Kocourkovou a řadou studentů, kteří se do projektu zapojili a využili tak získané praktické informace při psaní svých závěrečných prací.
Panorama rakouského města Poysdorf | Autor: Herbert Ortner (Creative Commons)
„V budoucnu chceme zkoumat rovněž vliv dálnice A5 na život v jednotlivých obcích na rakouské straně. Ať už jde např. o Poysdorf nebo Drasenhofen, což byly obce zcela zahlcené dopravou, včetně těžké nákladní. I když odklon dopravy na periferii může mít dopad na tamní obchod, tak obecně jde opět o vinařskou lokalitu a očekáváme, že zde časem ceny bydlení spíš porostou,“ nabídl výhled do budoucna Krejza a rovnou upozornil na některá řešení u našich jižních sousedů: „V menších rakouských obcích běžně funguje, že se vícero podnikatelů domluví a dělí se o náklady na jeden kamenný obchod, aby jej udrželi v chodu. Tím pomáhají zachovat v obci život. Dále platí, že v menších obcích bývá funkce starosty spíše neuvolněná, jde tedy o dobrovolnou práci nad rámec svého zaměstnání.“

Výsledná metodika z VUT by mohla obcím pomoci zhodnotit potenciál regionu a jeho rozvoje. V dobách železné opony totiž nebyla ani rakouská část pohraničí příliš vyhledávaná. Díky pobídkám a dotačním programům se ale daří osidlovat i okrajové regiony.

V letošním roce se zájem výzkumníků přesunul do trojmezí Slezsko-Slovensko-Polsko, především do Moravskoslezského a Žilinského kraje a Slezského vojvodství. „Je zajímavé, že Slovensko se v této lokalitě prezentuje jako rekreační oblast, zatímco pro nás je Moravskoslezský kraj spíš průmyslový, podobně v Polsku. Zkoumáme zde vymezenou oblast maximálně padesáti kilometrů od hranice,“ okomentoval Krejza letošní výzkum, který vede Lucie Vaňková. Například slovenskou část pomáhala zmapovat ve své práci přímo slovenská studentka pocházející z daného regionu. „Z pohledu bytové výstavby pro nás bylo překvapením, že na Slovensku je dražší bydlení, protože se nezřídka jedná o investiční byty v horských oblastech pro rekreaci, zatímco na české či polské straně jde spíše o bydlení pro dělnické profese,“ doplnil Krejza.

Přestože výzkumníci sbírají data teprve druhým rokem, což je z pohledu vědy relativně krátká doba, objevily se i první dopady současné koronavirové krize. „Někteří realitní makléři nás například informovali, že lidé už začínají vnímat i okraje republiky odlišně. Jak se rozmáhá práce z domu, lidé přestávají být fixovaní na město a pokud má daná lokalita infrastrukturu, dopravní dostupnost a internetové připojení, tak najednou roste zájem i o osamocené lokality v pohraničí,“ připustil Krejza. V oblasti výzkumu už vědci z FAST požádali i o grant od Technologické agentury ČR. Výzkumný tým plánuje v budoucnu rozšíření výzkumu i na trojmezí Česko-Německo-Rakousko a rovněž Česko-Německo-Polsko.

(rdk)

Témata

Související články:
Z Islandu dovezl vědec do Brna ještě horké vzorky lávy
Chytrá stěna se probojovala mezi finalisty soutěže Česká inovace 2014. Odborníci věří, že jí to usnadní cestu na trh
Střechu VIDA centra monitoruje online systém. Upozorní, kdy odklidit sníh
Plasty v Antarktidě stárnou jinak. Unikátní výzkum zjišťuje proč
Virtuální místnost na FAST VUT umožní stavebníkům procházet a komentovat neexistující prostory